Po przejściu wielu na pracę zdalną w trakcie pandemii, teraz niemal wszyscy wrócili do biur. Jednak aktualne trendy to model hybrydowy łączący obie formy pracy. Ludzie pracują w różnych pomieszczeniach, czasem miastach czy nawet strefach czasowych. Technologie wspierają takie formy pracy i pomagają w osiągnięciu doświadczenia zbliżonego do tradycyjnej pracy biurowej.
Wirtualna rzeczywistość odgrywa coraz większą rolę w firmach, szczególnie w pracy hybrydowej. Dotyczy to takich kwestii jak projektowanie, nauczanie czy zdalna analiza. Wysokiej jakości obrazy wideo z głębią pozwalają wyjść poza typową wideokonferencję. Zacierają granice między spotkaniem fizycznym a wirtualnym.
Na takie wyzwania odpowiada Cisco opracowując koncepcję Distance Zero. Powstała ona dla Webex we współpracy Apple Vision Pro.
– Połączenie Cisco Spatial Meetings i Apple Vision Pro pozwala na oglądanie obiektów w jakości 4K, w prawdziwych kolorach, z bliska i z dowolnego miejsca na świecie. Dzięki technologii wideo przestrzennego, obraz zyskuje głębię i wymiar, zachowując realistyczne kolory oraz niezwykłą dokładność, a taka jakość umożliwia lepszą ocenę barw, odcieni i struktur. To otwiera przed nami nowe możliwości wspólnego tworzenia, zdobywania wiedzy i odkrywania rzeczywistości na nowo – powiedział Snoree Kjesbu, starszy wiceprezydent i dyrektor generalny urządzeń Webex w Cisco.
Produkt realizuje swoją koncepcję dzięki urządzeniom zasilanym sztuczną inteligencją, wyposażonym w chipy NVIDIA i podwójne kamery. Pomaga to uchwycić każdy detal w 3D.
– Połączenie Cisco Spatial Meetings i Apple Vision Pro pozwala osiągnąć maksymalny poziom kreatywności, wydajności i innowacyjności w różnych branżach – od produkcji, przez handel po opiekę zdrowotną. Jestem dumny z innowacyjnego podejścia i zaangażowania naszego zespołu w projektowanie produktów elastycznych, dostosowanych do dynamicznie zmieniających się wymogów pracy hybrydowej. Dzięki temu użytkownicy mogą pracować zawsze na swoich warunkach – przekonuje Jeetu Patel, wiceprezydent wykonawczy i dyrektor ds. produktów w Cisco.
Wideokonferencje jak spotkania w biurze
Prawie połowa pracowników uznaje, że konferencje online są niewystarczające z uwagi na problemu techniczne. Podstawowe rozwiązania w zakresie kamery i dźwięku zawodzą. Dla podniesienia jakości i zrównania wideokonferencji ze spotkaniami twarzą w twarz wszyscy uczestnicy muszą być tak samo dobrze widziani i słyszani.
Cisco w Distance Zero proponuje rozwiązania z zakresu immersyjnych doświadczeń dźwiękowych w każdym miejscu pracy. W salach konferencyjnych możliwe jest zamieszczenie odpowiednich mikrofonów sufitowych – Cisco Ceiling Microphone Pro. Jest on zintegrowany z pozostałymi urządzeniami jak kamery oraz systemami. Dostosowuje się do zmieniających się warunków spotkań i aranżacji przestrzeni. Dzięki temu osoby uczestniczące w spotkaniu online mają lepszy odsłuch i są pełniej zaangażowane w całość dyskusji.
Proste podłączania mikrofonów w systemie, które nie wymaga ich każdorazowego konfigurowania, to dodatkowy aspekt.
Przyszłość to jeszcze dostosowanie biur do pracy online
Projektowanie nowoczesnych przestrzeni wymaga uwzględnienia technologii. Potrzebne są konsultacje przedstawicielami różnych działów, takich jak IT, administracji budynku, czy HR. Doświadczenie w tym zakresie Cisco zdobywało podczas modernizacji biur w głównej siedzibie Penn1 oraz oddziałów w różnych częściach świata. Pozwoliło to firmie stworzyć rozwiązania jak Workspace Designer.
To narzędzie umożliwiające planowanie przestrzeni w biurach w nowoczesny sposób z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Aplikacja dostarcza podpowiedzi, na których postawie można dostosować układ stołów, liczbę miejsc, platformę spotkań, a także oferuje sugestie dotyczące akustyki czy widoczności ekranów. To wszystko nie tylko usprawnia przeprowadzenie konferencji na miejscu, ale również lepsze uczestniczenie w niej tych, którzy robią to w trybie online.
Przyszłość biur to łączenie różnych form pracy i warto mieć tego świadomość już na etapie ich projektowania.
Źródło: imagazine.pl