TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Poznaj nowe przepisy – Jakie systemy AI będą zakazane?

Od sierpnia 2024 roku w całej Unii Europejskiej obowiązują przepisy regulujące rozwój sztucznej inteligencji (AI Act).Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza na specjalne szkolenie, na którym przedstawi nowe przepisy i poinformuje, jakie systemy AI będą zakazane.

Od 2 lutego 2025 r. wejdzie w życie zakaz używania oraz wprowadzania do obrotu systemów AI, które spełniają kryteria praktyk zakazanych zgodnie z artykułem 5 AI Act. Wykorzystanie czy dystrybuowanie niektórych programów i aplikacji z tego obszaru może skutkować surowymi karami administracyjnymi.

Do końca roku Komisja Europejska ma opublikować szczegółowe informacje na temat charakterystyki zakazanych systemów. Przepisy dotyczą:
– osób fizycznych,
– osób prawnych,
– sektora publicznego,
– firm prywatnych.

Przewidziane kary

Za złamanie przepisów grożą wysokie kary administracyjne. Ich wysokość wyniesie do 35 milionów euro lub 7 proc. całkowitego rocznego obrotu firmy. Kary pojawią się wraz z przepisami o zakazanych systemach AI, czyli w lutym 2025 r. Warto jednak wcześniej zapoznać się z zakresem tych systemów, by przygotować się do zmian przepisów i kar uniknąć.

Szkolenie Ministerstwa Cyfryzacji

Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii przygotowało szkolenie, na którym zaprezentowana zostanie broszura informacyjna na temat zakazanych praktyk sztucznej inteligencji (AI). Broszurę przygotowali eksperci z Ministerstwa Cyfryzacji oraz NASK.

Broszura zawiera takie zakazane od lutego 2025 r. systemy AI jak:
– manipulujące zachowaniem,
– wykorzystujące słabości takie jak niepełnoletniość czy niepełnosprawność,
– scoring społeczny, czyli ocena ludzi na podstawie ich zachowań lub cech osobistych,
– zdalna identyfikacja biometryczna.

Szkolenie odbędzie się 27 września o godz. 13.00. Będzie przeprowadzone online w aplikacji Microsoft Teams.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze