FOMO, child grooming, phishing, scam, hejt, oversharing – to tylko niektóre z nazw pojawiających się coraz częściej w naszym życiu. Czym są i jak sięprzed nimi chronić? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w wydanym właśnie słowniku czy też poradniku „ABC cyberbezpieczeństwa”. Publikacja powstała w ramach projektu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna i w jej opracowywaniu brał udział NASK.
Coraz więcej czasu spędzamy w sieci, a ta zmienia się w bardzo szybkim tempie. Pojawiają się nie tylko nowe rozwiązania, które ułatwiają nam życie i są na pewno użyteczne i pożyteczne. Coraz więcej jest też zagrożeń płynących z sieci, za którymi trudno nadążyć.
Wsparciem dla rodziców, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych takimi zagadnieniami ma być „ABC cyberbezpieczeństwa”. Publikacja, w której znalazło się 157 alfabetycznie ułożonych haseł zawierających nie tylko definicję poszczególnych zagadnień, ale także opatrzonych obszerną bibliografią i odnośnikami do interesujących materiałów pozwalających jeszcze lepiej zrozumieć zagadnienie.
Ta publikacja to nie tylko pigułka wiedzy na temat tego, co dzieje się w sieci. To także szereg podpowiedzi jak sobie z tym radzić, jak chronić przed zagrożeniami dziecko. To podpowiedź jak utworzyć silne hasło, korzystać z uwierzytelniania dwuskładnikowego i programów antywirusowych.
Ze wszystkimi hasłami przygotowanymi w ramach poradnika można zapoznać się tutaj:
https://it-szkola.edu.pl/publikacje,plik,90
Źródło: it-szkola.edu.pl