Powołano Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa. „To odpowiedź na wyzwania współczesnych czasów”

Kierownictwo MON powołało Eksperckie Centrum Szkolenia Cyberbezpieczeństwa. Instytucja ma skupiać specjalistów z dziedziny cyberzagrozeń i ich zwalczania. “Powołanie centrum eksperckiego to odpowiedź na wyzwania współczesnych czasów” – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak.

Szef MON wyjaśnił, że centrum będzie miejscem zarówno prowadzenia kursów doszkalających, jak i wymiany doświadczeń związanych z ochroną cyberprzestrzeni.

“Liczę tu na kreatywność naszych informatyków oraz osób, które chciałyby służyć Polsce w mundurze żołnierza wojsk cybernetycznych” – powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Powołanie instytucji to część planu, jaki od 2019 roku wdraża resort obrony. Plan zakłada utworzenie w ciągu kilku lat wojsk cybernetycznych. W ramach przygotowywania kadry dla przyszłych jednostek ministerstwo powołało liceum informatyczne przy Wojskowej Akademii Technicznej. Na uczelni z kolei potrojono liczbę miejsc na kierunkach kryptologia i cyberbezpieczeństwo.

Cyberżołnierzy pozyskuje też Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego zlokalizowane w podwarszawskim Legionowie. O tym, jak ważną domeną dla wojska jest cyberprzestrzeń, świadczy wpisanie tego zagadnienia przez NATO, jako piątej domeny szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Idą za tym odpowiednie wytyczne dla państw członkowskich, które mają spowodować zwiększenie poziomu ochrony cyberprzestrzeni.

Źródło: IAR