Porównywarki cenowe przeciwko Google

 

41 internetowych porównywarek cen wystosowało list otwarty do europejskiej komisarz Margrethe Vestager. Sygnatariusze apelują o skuteczniejszą niż dotąd walkę unijnych instytucji z monopolistycznym praktykami stosowanymi przez Google w ramach jej platformy Google Shopping.

Google w komunikacie odpowiada:

Mechanizmy, które wprowadziliśmy do usługi Zakupy Google w odpowiedzi na uwagi Komisji Europejskiej uwzględniają obecnie 600 porównywarek cenowych i dają pozytywne efekty

Według KE Google systematycznie umieszczał na czołowym miejscu własną porównywarkę cenową. Kiedy klient wprowadza zapytanie do wyszukiwarki, w stosunku do którego porównywarka cenowa Google chce pokazać rezultaty, są one wyświetlane na początku lub w pobliżu górnej części wyników wyszukiwania.

Autorzy listu zwracają się do unijnej komisarz o podjęcie zdecydowanych działań w celu skutecznego wdrożenia jej własnej decyzji względem Google i zmuszenia koncernu do zmiany postępowania. Komisarz Vestager zasygnalizowała ostatnio, że również dostrzega problem i uważa działania naprawcze Google za niewystarczające.

[źródło: Wirtualne Media]