TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Poradnik CPPC

Chociaż istnieje wiele programów mających przyspieszyć cyfryzację w kraju, to jednak wielu mieszkańców Polski nadal nie ma dostępu do szybkiego internetu. Poradnik Centrum Projektów Polska Cyfrowa odpowiada na pytanie, dlaczego tak się dzieje. Wskazuje również gdzie zgłosić zapotrzebowanie na internet.

– Dla mieszkańców obszarów, które nie zostały jeszcze podłączone, stworzyliśmy specjalny poradnik, w którym wyjaśniamy, co może być tego przyczyną i proponujemy możliwe rozwiązania. Kierujemy go do wszystkich osób, które chciałyby się dowiedzieć – co zrobić, aby ich gospodarstwo domowe zostało podłączone do sieci światłowodowej – mówi Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC).

W poradniku wyjaśnione jest, dlaczego w niektórych miejscowościach w Polsce nadal nie ma dostępu do szybkiego internetu. Znajdują się tam także wskazówki, gdzie szukać informacji na temat planów inwestycyjnych czy zgłosić potrzebę podłączenia swojego adresu do światłowodu. Zaktualizowano też adresy stron zawierających informacje na temat prac POPC. Są to m.in. adresy gospodarstw domowych, których podłączenie planowane jest w ramach projektów I osi Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

 – Chcemy, aby w kolejnych latach szybki internet był dostępny dla większości gospodarstw domowych w Polsce. W tym celu tworzona jest baza białych punktów adresowych, do której dostęp mają wszyscy operatorzy telekomunikacyjni planujący kolejne inwestycje. Następnie powstaje lista adresów, które się tam znajdują – piszą autorzy poradnika.

Dotychczas z szybkich sieci korzysta już 580 tys. gospodarstw, a beneficjenci projektów szerokopasmowych otrzymali 2,5 mld zł. Wsparte projekty zakończą się jeszcze w tym roku lub będą realizowane w najbliższych 2 latach.

Do 2023 r. dostęp do internet dzięki programowi POPC mają mieć 2 mln gospodarstw.

Poradnik do pobrania:https://www.cppc.gov.pl/images/Poradnik-POPC.PDF

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze