Wygląda na to, że sprawa budowy fabryki Intela w Polsce jednak ruszy. Ministerstwo Cyfryzacji wysłało do UOKiK prenotyfikację dotyczącą zamiaru udzielania pomocy publicznej firmie. Dotyczy to budowy fabryki półprzewodników w gminie Miękinia pod Wrocławiem. Jeszcze niedawno inwestycja stała pod znakiem zapytania.
Niedawno pisaliśmy, że opieszałość poprzedniego i obecnego rządu, opóźnia rozpoczęcie budowy przez Intela fabryki półprzewodników w gminie Miękinia pod Wrocławiem. Niedopełnienie wszystkich formalności i kolejne terminy, które mijały bez potrzebnych działań, odsuwały w czasie inwestycję.
Okazuję się, że odpowiednie działania zostały jednak podjęte.
Intel, zgodnie z procedurą zawartą w Krajowych Ramach, złożył do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.A. informację o projekcie utworzenia zintegrowanego zakładu produkcyjnego półprzewodników. Po wstępnej akceptacji wniosku następuje złożenie wniosku u udzielenie pomocy publicznej do Ministra Cyfryzacji.
Inwestycja ma bowiem być współfinansowana przez stronę polską. Z 20 mld zł, które pochłonie budowa, Polska ma wyłożyć 6 mld zł. Środki mogłyby częściowo pochodzić z pieniędzy Unii Europejskiej.
Ministerstwo Cyfryzacji zapewnia współpracę
– Konsekwentnie realizujemy proces, którego efektem będzie jedna z największych inwestycji zagranicznych w Polsce związana z kluczowymi technologiami. Po złożeniu przez Intel do PAIiH informacji o projekcie, złożyliśmy wniosek prenotyfikacyjny do UOKiK o zamiarze udzielania pomocy publicznej – zapewnia Dariusz Standerski, sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.
Dlatego obecnie Ministerstwo Cyfryzacji wysłało do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów prenotyfikację dotyczącą zamiaru udzielania pomocy publicznej firmie. Wysłany został też wniosek o podjęcie uchwały o udzielenie pomocy do opinii właściwych ministrów.
Prenotyfikacja jest postępowaniem w sprawach dotyczących pomocy publicznej. W przypadku pomocy dla Intel (pomoc indywidualna) postępowanie prenotyfikacyjne będzie prowadzone między Polską a Komisją Europejską oraz Intel.
Zgodnie bowiem z zasadami finansowania takiej inwestycji przy udziale środków z UE, konieczne będzie również wydanie przez Komisję Europejską decyzji zezwalającej na udzielenie pomocy.
Źródło: gov.pl