TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Polski internet wspiera Ukrainę

Atak Rosji na Ukrainę poruszył wielu. Polki i Polacy zdają właśnie pięknie egzamin z człowieczeństwa. Organizują zbiórki, wysyłają transporty na granicę, przyjmują uchodźców z Ukrainy. A internet stał się doskonałym narzędziem, żeby to wszystko zorganizować i skoordynować.

Rosyjski atak na Ukrainę udowodnił nam niezbicie, że wojny prowadzone w XXI wieku prowadzone są jednocześnie w świecie cyfrowym. To nie tylko akcje przeprowadzane przez Anonymous, ale też wiele inicjatyw przeciętnych ludzi, dla których internet stał się platformą organizacyjną.

Pierwsze pojawiły się nakładki na zdjęcia profilowe w social mediach, które mają wyrażać solidarność z walczącą Ukrainą. Ale bardzo szybko za tymi symbolicznymi wyrazami wsparcia pojawiły się w internecie koncepcje oferujące bardzo wymierną pomoc.

Obecnie trudno jest już zebrać wszelkie strony i miejsca wsparcie stworzone w internecie, by zorganizować pomoc dla Ukrainy. Przede wszystkim pojawiły się internetowe zbiórki pieniędzy na różnych portalach tym się zajmujących. M.in.:
https://pomagam.pl/solidarnizukraina
https://www.siepomaga.pl/pah-ukraina
https://www.siepomaga.pl/pomoc-humanitarna-dla-ukrainy

Ale wsparcie finansowe to nie jedyna pomóc, której organizacja i koordynacja jest możliwa dzięki internetowi. W ten sposób swoje usługi oferują prawniczki i prawnicy na grupie Prawniczki i prawnicy Ukraińcom | юристи для України.

Przeciętni obywatele również zrzeszają się w internetowych grupach, by pomagać na tyle, na ile mogą. Na grupie Pomoc dla Ukrainy🇺🇦 Допомога Україні: mieszkanie oraz inna pomoc obywatel.Oferowane są mieszkania i pokoje dla uchodźców, ale też ubrania, środki higieniczne czy jedzenie. Każdy w poście stara się dać to, co może.

Dzięki arkuszowi Google Docs stworzono listę miast, nazwisk i numerów kontaktowych, co usprawnia transport osób z granicy do miejsc docelowych.

A przykłady na takie działania, dla których internet jest doskonałą platformą, można mnożyć. Pokazuje to, że Polki i Polacy nie tylko zdając obecnie w pięknym stylu egzamin z człowieczeństwa, ale też doskonale wiedzą, jak w tym celu wykorzystać internat.



Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze