Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF) zareagował na apel Gildii Scenarzystów Polskich dotyczący uregulowania kwestii sztucznej inteligencji w obszarze kultury, tworząc wewnętrzny zespół ds. AI. Szczególne znaczenie ma tutaj wykorzystanie sztucznej inteligencji w tworzeniu scenariuszy filmowych i seriali, które zdecydowanie zyskuje na popularności.
Działanie to nastąpiło po opublikowaniu przez Gildię Scenarzystów Polskich oświadczenia w kwietniu tego roku, w którym postulowano o merytoryczną dyskusję i podjęcie działań zmierzających do uregulowania funkcjonowania AI. Apelowano również o stworzenie sprawiedliwych dla wszystkich stron zasad wprowadzania do publicznego obrotu modeli AI oraz jej wytworów, a także wprowadzenie okresowego moratorium na udostępnianie wytworów kultury, a w szczególności scenariuszy filmów i seriali, na potrzeby trenowania modeli generatywnej sztucznej inteligencji.
Radosław Śmigulski, dyrektor PISF, w rozmowie z portalem Wirtualnemedia.pl potwierdza, że w kierowanej przez niego instytucji został utworzony wewnętrzny zespół ds. AI. Jak zaznacza, głównym celem zespołu jest przygotowanie zarówno Instytutu, jak i całej branży filmowej w Polsce do wyzwań i szans, które niesie ze sobą rewolucja technologiczna.
Instytut zamierza sfinalizować współpracę z czołowymi światowymi ośrodkami akademickimi z USA i Singapuru oraz organizacjami z branży filmowej. Rok 2023 jest pierwszym, kiedy w Instytucie pojawiła się możliwość składania wniosków o dofinansowanie w nowym priorytecie ‘Rozwiązania i inicjatywy technologiczne’. Nabory zamierzamy kontynuować w kolejnych latach, a składane wnioski wskazują, że był on niezwykle potrzebny środowisku. – mówi Śmigulski.
PISF zdecydował się również na dofinansowanie dedykowanych rozwiązaniom AI dla branży filmowej, co jest wyrazem rosnącej świadomości znaczenia technologii w tej dziedzinie. Jest to o tyle istotne, że technologia ta jest w stanie wprowadzić zupełnie nowe możliwości dla twórców filmowych, zarówno pod względem generowania scenariuszy, jak i postprodukcji czy dystrybucji.
Źródło: Wirtualne Media