TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Polski gadżet zrewolucjonizuje tłumaczenia  

Firma Vasco Electronics z Krakowa stworzyła słuchawkę tłumaczącą. Zaprezentowała ją na targach CES 2024. Produktem zainteresowały się media z całego świata. Znalazł się w zestawieniu 14 największych innowacji „New York Times’a”. Może to być dla niego przepustka do podbicia USA.

W przypadku wielu doniesień z targów na temat nowinek i innowacji, mamy do czynienia jedynie z koncepcjami, które są w przygotowaniu. W przypadku słuchawki tłumaczącej od Vasco  Electronics z Krakowa sprawa wygląda inaczej. Vasco Translator E1 – bo tak nazywa się ich produkt – tłumaczy w czasie rzeczywistym nawet 64 języki. Może być wykorzystywana podczas rozmowy czy konferencji .

Jak działa słuchawka tłumacząca Vasco Translator E1?

W etui znajdują się dwie słuchawki. Jednak obie pasują do prawego ucha. Jedna przeznaczona jest dla jednego rozmówcy, a druga dla jego interlokutora. W sumie w konwersacji z wykorzystaniem gadżetu może brać udział 10 osób, na tyle opracowana jest technologia na obecnym etapie. Każda słuchawka może wtedy tłumaczyć inny język w czasie rzeczywistym.

Do pełni działania słuchawki potrzebny jest jeszcze translator Vasco lub telefon z Androidem albo iOS i zainstalowaną aplikacją producenta. Urządzenie pełni rolę huba łączącego wszystkie słuchawki. Żeby rozpocząć rozmowę należy skonfigurować urządzenia, sparować je ze sobą i ustawić języki domyślne. Gdy urządzenia będą gotowe do użycia, zapali się na nich dioda. W ten sposób słuchawki sygnalizują też, kto odsłuchuje tłumaczenie.

Konfiguracja urządzenia jest prosta. Wymaga to tylko przeklikania kilku opcji w telefonie czy translatorze.

Aktywowanie tłumaczenia naszej wypowiedzi następuje poprzez przyciśnięcie przycisku po wewnętrznej stronie słuchawki. Dociskając go do głowy rozpoczynamy procedurę. Chociaż wiele rozwiązań w Vasco Translator E1 i łatwych do stosowania, to produkt nie jest pozbawiony wad. Nie ma chociażby redukcji szumów czy odizolowania się od otoczenia.

To może stanowić problem, bo często tłumaczenia nie są idealne i wymagają skupienia się w celu zrozumienia kontekstu. Jeśli w tle słychać inne rozmowy, jest to utrudnione. Chociaż słuchawka dobrze oddziela wypowiedź nadawcy od tłumaczenia, to komunikaty docierają w różnym tempie w zależności od języka. Jednak słuchawka tłumaczy i chociaż czasem występują opóźnienia, to finalnie wszystkie tłumaczenia docierają do każdej słuchawki i są odczytywane przez głos syntezatora.

Inżynierowie Vasco Electronics pracują obecnie nad poprawą działania słuchawki, czego jednym z elementów ma być wyizolowanie dźwięku z mikrofonu, by pozbawić go szumów. Zanim produkt zadebiutuje na rynku, poprawki mają zostać wprowadzone.

Czy to koniec nauki języków?

Skoro słuchawka działa, tłumaczy w czasie rzeczywistym rozmowy, to czy może być rewolucją na rynku pozwalająca na zaprzestanie nauki języków? Niekoniecznie. Nie w każdej sytuacja to rozwiązanie będzie mogło znaleźć zastosowanie. Trudno wyobrazić sobie korzystanie z niego na zagranicznych wakacjach, gdy porozumiewamy się szybko i energicznie chociażby na targowisku czy podczas kupowania biletów.

Generalnie przeznaczeniem Vasco Translator E1 są spotkania biznesowe, konferencje czy dyskusje. Wtedy kilak osób siada w pomieszczeniu i zakłada słuchawki, by prowadzić rozmowę bez tłumacza. W takich warunkach urządzenie działa dobrze i sprawnie.

Na targach CES 2024 zaprezentowany został na razie prototyp. Ostatecznie produkt ma wejść w tym roku na przełomie zimy i wiosny. Jego cena to 1499 zł.

Źródło: geekweek.interia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...