TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Polska wchodzi w gigabitowe społeczeństwo [z archiwum ICT]

[miejsce publikacji] ICT Professional, Nr 21 – Wiosna 2019

[rubryka] Aktualności 

[autor] Michał Koch 

[tytuł] Polska wchodzi w gigabitowe społeczeństwo

Zwycięzcy European Broadband Awards 2018 zostali ogłoszeni podczas specjalnej ceremonii wręczenia nagród w Brukseli. Europejska komisarz ds. Gospodarki cyfrowej i społeczeństwa, Mariya Gabriel i komisarz ds. Rozwoju regionalnego, Corina Creţu, nagrodziły 5 zwycięzców w różnych kategoriach, koncentrując się na innowacyjnych modelach finansowania, redukcji kosztów, spójności terytorialnej, wpływie społeczno-ekonomicznym i konkurencji. Wybrane projekty przedstawiają innowacyjne podejście oparte na współpracy i rozwiązaniach w zakresie wdrażania łączy szerokopasmowych w Europie.

W kategorii „spójność terytorialna na obszarach wiejskich i oddalonych” nagrodzony został polski projekt „Polska wchodzi w gigabitowe społeczeństwo”.

Centrum Projektowe Cyfrowa Polska zorganizowało zaproszenia do składania ofert w celu objęcia całego terytorium Polski szybką infrastrukturą szerokopasmową i łączenia białych punktów w odległych obszarach. Maksymalna kwota środków publicznych w tych zaproszeniach do składania wniosków mogłaby sięgnąć 913,5 mln EUR.

Operatorzy telekomunikacyjni mieli połączyć co najmniej 1 125 613 gospodarstw domowych i 11 612 szkół w całej Polsce. Ostatecznie wybrano 83 projekty, w wyniku których operatorzy telekomunikacyjni połączą wszystkie szkoły zlokalizowane w obszarach projektowych (11 612) i 1 777 816 gospodarstw domowych (co stanowi ponad 13% wszystkich gospodarstw domowych i 50% wszystkich białych plam w Polsce) za 815,5 mln EUR z dotacji publicznych. Harmonogram ma na celu zapewnienie dostępu do szybkich sieci szerokopasmowych do szkół do 2020 r. i gospodarstw domowych do 2021 r.

Głównym celem projektu jest poprawa spójności terytorialnej obszarów wiejskich. Ponad 1,7 miliona gospodarstw domowych w wykluczonych obszarach bez uprzedniego szerokopasmowego dostępu do internetu lub złych usług będzie miało dostęp do szybkiej sieci. Ponad 68% wszystkich gospodarstw domowych w projekcie znajduje się w miejscach z mniej niż 5000 mieszkańców.

Projekt ten jest częścią krajowego programu e-edukacji promującego równe szanse dla wszystkich dzieci w Polsce i będzie sprzyjać nowemu stylowi i jakości nauczania. Projekt obejmuje całą Polskę, w szczególności obszary oddalone i tych, którzy w ogóle nie mają dostępu szerokopasmowego. W rezultacie szkoły na odległych obszarach będą połączone z szybkimi usługami telekomunikacyjnymi. Tym samym projekt zapewnia nowe możliwości pracy, komunikacji, edukacji i kultury obywatelom mieszkającym w odległych regionach. Jest to znakomity przykład tego, w jaki sposób fundusze UE mogą znacząco wpłynąć na życie obywateli.

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...