Trybunał Sprawiedliwości UE oddalił skargę wniesioną przez Polskę. Oznacza to konieczność weryfikacji przez platformy cyfrowe treści od użytkowników.
Polska wniosła skargę na art. 17 dyrektywy w sprawie prawa autorskiego i praw pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym. Uznała przepis za naruszający wolność wypowiedzi i informacji zagwarantowaną przez Kartę praw podstawowych Unii Europejskiej. Nakazuje on weryfikację treści przesyłanych przez użytkowników przez platformy cyfrowe.
Zgodnie z art. 17 dostawcy usług udostępniania treści online są odpowiedzialni za bezprawne zamieszczanie różnych treści objętych ochroną.
TSUE ogłosił wyrok w sprawie polskiej skargi i ją oddalił. Zwrócił uwagę na fakt, że mając świadomość zagrożeń, jakie mogą przynieść narzędzia automatycznego rozpoznawania i filtrowania, ustanowiono jasne granice dla takich środków.
Jednocześnie dostosowując art. 17 do prawa wewnętrznego państwa członkowskie – w tym Polska – mają opierać się na wykładni przepisu pozwalającej zapewnić sprawiedliwą równowagę miedzy prawami podstawowymi chronionymi przez kartę praw podstawowych.
Źródło: wirtualnemedia.pl