Grupa MiŚOT rozpoczęła budowę ogólnopolskiej sieci LoRaWAN poprzez wykorzystanie lokalizacji i potencjału małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Pierwsze urządzenia już zamontowano, trwają testy i poszukiwania kolejnych chętnych operatorów do udziału w projekcie.
– Chcemy, by polska LoRaWAN znalazła się w każdym powiecie, a potem gminie. To otworzy drogę do komercyjnego wykorzystania możliwości sieci u klientów indywidualnych, biznesowych i administracji. MiŚOT-om da to możliwość poszerzenia oferty handlowej i zwiększenia przychodów – mówi Sebastian Kachel, wiceprezes MiŚOT SA i Stowarzyszenia e-Południe.
W przygotowanej przez Grupę MiŚOT ankiecie (https://www.epix.net.pl/lorawan/) musimy podać dane kontaktowe i techniczne oraz lokalizację infrastruktury MiŚOT-a. Po jej wypełnieniu należy spodziewać się kontaktu ze strony Grupy MiŚOT w celu ustalenia szczegółów dostawy urządzeń.
– Mali i średni operatorzy mają naturalne atuty, nasza infrastruktura, w tym nadajniki, znajduje się już na masztach i budynkach, mamy doprowadzone zasilanie. Kolejny niewielki nadajnik nie będzie żadnym problemem, a w przyszłości korzyści mogą być duże – przekonuje Sebastian Kachel.
Inkubację przedsięwzięcia wspiera finansowo Stowarzyszenie e-Południe, a koordynacją projektu zajmuje się Grupa MiŚOT. Popularyzacja tego rozwiązania pozwoli na oferowanie przez MiŚOT-ów nowych produktów, związanych z monitorowaniem procesów gospodarczych, infrastrukturalnych oraz zapewniających bezpieczeństwo funkcjonowania gospodarstw domowych, firm, instytucji i społeczności lokalnych.
LoRaWAN jest radiowym protokołem komunikacyjnym dalekiego zasięgu, pozwalającym urządzeniom – przy niskim poborze energii – na łączenie się z internetem. Technologia ta jest impulsem do dynamicznego rozwoju Internetu Rzeczy, ponieważ pozwala na pracę czujnika z baterią nawet przez kilka lat. Dzięki temu spadają koszty utrzymania, a jednocześnie rosną możliwości montażu dużej ilości czujników.
Technologia opiera się na otwartym standardzie, korzysta ze spektrum radiowego ISM (Industrial, Scientific, Medical). Na naszym kontynencie LoRaWAN działa na częstotliwości 868 MHz, a w USA na 915 MHz.
Operatorzy w Europie i na świecie wykazują coraz większe zainteresowanie wykorzystaniem LoRaWAN. Dotyczy to zarówno projektów wielkoskalowych, jak i mniejszych, realizowanych przez lokalnych przedsiębiorców telekomunikacyjnych. W oparciu o ten standard oferowane są coraz liczniejsze usługi.Czas zatem zacząć nowy projekt – zachęcamy do wypełnienia ankiety: https://www.epix.net.pl/lorawan/