TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Polska kluczowym rynkiem data center

Data center pełnią istotą role w gospodarce.  Bez nich wstrzymany by został handel na giełdach towarowych i finansowych, a praca z domu byłaby niemal niemożliwa. Dlatego rok 2021 to rok zwiększonych inwestycji w data center. I jednym z ważniejszych w tym aspekcie obszarów jest Polska.

Bez data center utracilibyśmy kluczowe dane czy chociażby mieli trudności w dostępie do nich. Zaburzyłoby to handel na giełdach. Utrudniło, a nawet uniemożliwiło, pracę online chociażby przez brak możliwości wysyłania e-maili.  Wykluczyło korzystanie z serwisów streamingowych.

Podstawą tego wszystkiego jest zadbanie o wysoką dostępność centrów danych. Dlatego eksperci prognozują, ze rok 2021 będzie okresem wzmożonych inwestycji  w tym obszarze. A jednym z najlepiej rokujących rynków jest Polska.

– Przez ostatnie dwadzieścia lat branża centrów danych nie cieszyła się dużym zainteresowaniem inwestorów. Ostatnio ich nastawienie zdaje się zmieniać. Skupiają się na obszarach tego rynku o ugruntowanej pozycji (…) Tymczasem siłą napędową rozwoju oraz inwestycji już jest i będzie przetwarzanie brzegowe. Jak przewiduje w swoim badaniu firma Gartner, do 2022 r. ponad 50% danych firmowych będzie generowanych i przetwarzanych poza dużymi centrami danych lub środowiskiem chmurowym. W 2019 r. było to mniej niż 10% – analizuje sytuację  Piotr Wójcik, Dyrektor Działu Sprzedaży ds. Kluczowych Klientów na Polskę i kraje bałtyckie z firmy Vertiv.

Zarówno firmy, jak i prywatni użytkownicy korzystają z wielkiej ilości danych strumieniowych i przetwarzanych w chmurze. Centra danych, które to obsługują, muszą coraz sprawniej się rozwijać. A to oznacza inwestycje i rozbudowywanie wszystkich obiektów czy powstawanie nowych.

Najważniejsze jest obecnie znalezienie odpowiednich terenów do budowy centrów danych. To największe wyzwanie.

W okresie pandemii pojawiły się opóźnienie w budowach. Dotyczy to zarówno Europy, jak i Bliskiego Wschodu czy Afryki.  A potrzeba szybszego wdrażania centrów danych to sięganie po rozwiązania modułowe i prefabrykowane.

Także polski rynek data center to dynamiczny rozwój. Firma PMR wykazała w raporcie, że do 2025 roku jego zasoby mogą się nawet podwoić.

Przyczyniają się do tego inwestycje Google czy Microsoft w Polsce. A ATMAN, Beyond czy Equinix zapowiadają rozwój data center w naszym kraju. Nie ustępują im operatorzy telekomunikacyjni.

To wszystko wpływa na sytuację, w której Polska może stać się jednym z liderów na rynku kolokacyjnych centrów danych w Europie Środkowo-Wschodniej.

CBRE –  firma, która zajmuje się usługami i inwestycjami na rynku nieruchomości komercyjnych –  przewiduje, że rok 2021 będzie rekordowym okresem pod względem nowych inwestycji w branży. Już teraz budowane czy planowane obiekty mają mieć łączną moc 400 MW.

Trzy główne wyzwania na rynku inwestycji w centra danych to:
1. Dywersyfikacja rynku centrów danych
2. Działania na rzecz ochrony środowiska
3. Propagowanie wiedzy o branży centrów danych

Rynek centrów danych w regionie EMEA jest zróżnicowany i rozwija się dynamicznie. A to dobra wiadomość dla polskiego rynku, który może na tym skorzystać.

Źródło:www.telix.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze