Pandemia, czy „nowa rzeczywistość” jak nazwał obecną sytuację w Polsce i na świecie, premier, czyli „zdalna nauka, praca na odległość czy e-handel – była dla każdego z nas egzaminem z wytrwałości i umiejętności dostosowania się do warunków, które parę miesięcy temu były nie do pomyślenia”.
Tak napisał we wstępie premier Mateusz Morawiecki w raporcie “Efekt zamrożenia. Szansa na radykalną cyfryzację gospodarki” opublikowanym w związku z Konferencją Impact re:action.
“W dalszym ciągu spoczywa na nas obowiązek dopilnowania, aby wyjście z kryzysu postępowało sprawnie, a Państwo i firmy były gotowe na jego ewentualne nawroty. Rola cyfryzacji oraz innowacji w obydwu tych działaniach jest nie do przecenienia. Unowocześnienie polskiej administracji i gospodarki jest jednym z najwyższych priorytetów rozwojowych” – podkreślił premier.
Zaznaczył, że obecnie trzeba sprawić, aby wytworzone podczas pandemii cyfrowe narzędzia i kompetencje pozostały z nami na zawsze.
W raporcie “Efekt zamrożenia. Szansa na radykalną cyfryzację gospodarki” zauważono, że celem bezpośrednim na obecnym etapie nie jest cyfryzacja gospodarki samej w sobie, ale wytwarzanie nowych technologii w Polsce – kluczowy aspekt dla rozwoju gospodarki.
“Należy więc radykalnie zmienić sposób myślenia o cyfryzacji. Biorąc pod uwagę zaplecze gospodarczo-naukowe, naszą ambicją powinno być wytwarzanie i testowanie nowych technologii w Polsce oraz eksportowanie tych rozwiązań na dojrzałe rynki globalne (w szczególności amerykański, chiński czy indyjski)” – wskazano.
“Jedynie taka strategia daje realną szansę na zwrot z inwestycji i osiągnięcie sukcesu ekonomicznego. Za cel strategiczny zależy zatem uznać dostarczanie cyfrowych polskich technologii dla gospodarki globalnej. I jest to cel jak najbardziej osiągalny” – oceniono.
Zdaniem ekspertów Polska ma szansę zaistnienia w Europie jako hub cyfrowych technologii, ale wymaga to m.in. zmiany w zakresie finansowania rozwoju innowacji. Poza tym każdy, nawet najmniejszy projekt, dotyczący nowych technologii, powinien mieć szansę testowania w docelowych warunkach już na etapie tworzenia rozwiązania.
Zwrócono także uwagę na ograniczenia prawne, które utrudniają wprowadzenie nowych rozwiązań technologicznych. Autorzy raportu podkreślają, że wprowadzenie Centralnego Operatora Danych Cyfrowych w dużym stopniu ograniczy innowacyjność. Tego typu monopolistyczne organizacje mogłyby skutecznie blokować dostęp do informacji oraz szeroko rozumiany rozwój.
Źródło: Impact re:action