TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

PO IG 8.4: propozycja dla spóźnialskich!

Władza Wdrażająca Programy Europejskie przedstawiła podczas konferencji zorganizowanej przez Krajową Izbę Komunikacji Ethernetowej propozycję dla małych operatorów opóźnionych w realizacji projektów finansowanych z programu PO IG 8.4. Od teraz mają możliwość wydłużenia okresu pozyskiwania abonentów w budowanych sieciach – informuje rpkom.

Dyrektor WWPE odpowiedzialna za PO IG, Eliza Pogorzelska, nie ukrywała przy tym jednocześnie, że tempo realizacji projektów dotowanych z działania 8.4 pozostawia wiele do życzenia. Jak podała, na około 665 umów o dofinansowanie zawartych przez przedsiębiorców, zatwierdzono tylko w 78 wniosków o rozliczenie projektów. “Na stole” WWPE ma jeszcze 62. Według dyrektor, przedsiębiorcy bardzo często występują przy tym z wnioskami o aneksowanie umów modyfikując projekty na bieżąco.
To m.in. dlatego WWPE za zgodą Instytucji Pośredniczącej wypracowała rozwiązanie, które ma pomóc operatorom zdążyć z realizacją celów zawarowanych w umowach o dofinansowanie i nie utracić całej dotacji.
Propozycja WWPE przewiduje, że ISP spełniający konkretne warunki będą mogli uzyskać zgodę na wypracowanie tzw. wskaźniki rezultatu (parametry ilościowe wybudowanych sieci i pozyskanych abonentów) zadeklarowanych w umowach o dofinansowanie jeszcze do 6 miesięcy po zakończeniu realizacji projektu.
Aby operator mógł ubiegać się o wydłużeni terminu na pozyskanie aobnantów musi w 100 proc. zrealizować rzeczową część projektu oraz wystąpić z odpowiednim wnioskiem przynajmniej na 3 miesiące przed terminem rozliczenia projektu, zgłaszając WWPE , że nie pozyskają zaplanowanej liczby beneficjentów.
Musimy mieć szansę na podpisanie aneksu z nowym terminem – tłumaczyła dyrektor Pogorzelska.
Propozycja WWPE – jak mówiła dyrektor, na razie ustnie uzgodniona z PI – przewiduje również minimalizację strat dla operatorów, którym nie uda się zrealizować planów w zakresie pozyskania klientów. Istnieją dwa warianty:

  •  podmioty, które zrealizują w terminie plan pozyskania w przynajmniej 80 proc. mogą liczyć, że utracą tylko proporcjonalną część dofinansowania w kategorii dotacji na podłączenie klientów (terminale abonenckie itp.);
  • podmioty, które wykonają 60-80 proc. planu otrzymają dofinansowanie pomniejszone w różnych kategoriach; ostatecznego algorytmu jeszcze nie wypracowano.

Natomiast podmioty, które nie zrealizują nawet 60 proc. założonego planu muszą liczyć się z tym, że umowy o dofinansowanie z PO IG 8.4. z nimi zawarte będą rozwiązywane.
 
 
Źródło: rpkom
Zdjęcie: www.wwpe.gov.pl

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...