Najważniejsze wydarzenie cyfrowe roku za nami. Szczyt Cyfrowy ONZ – IGF 2021 w Katowicach to debaty i dyskusje dotyczące zarządzania internetem, regulacji platform, roli cyfryzacji także w warunkach pandemii, cyberbezpieczeństwa czy prawa użytkowników do sieci. Polska była gospodynią szczytu po raz pierwszy. We współpracy z ONZ organizowała go Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Teraz nadszedł czas podsumowań.
W Szczycie udział wzięło 10 300 osób ze 175 krajów. 2700 osób pojawiło się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Reszta uczestniczyła w wydarzeniu online.
Pośród uczestników IGF 2021 było 200 ministrów, parlamentarzystów i różnych liderów chociażby z ONZ.
– W ciągu całego tygodnia w Forum uczestniczyło 39 zdalnych, lokalnych hubów z różnych krajów – od Wybrzeża Kości Słoniowej, Demokratycznej Republiki Konga, Ghany, Libii, Nigerii, Sudanu, Tanzanii, Ugandy i Zambii w regionie Afryki, przez Boliwię, Kolumbię, Haiti i Wenezuelę w Ameryce Łacińskiej, po Malezję i Indie w Azji – powiedziała Francesca Maria Spatolisano, asystenta sekretarza generalnego ds. koordynacji polityki i spraw międzyagencyjnych w Departamencie Spraw Gospodarczych i Społecznych ONZ.
Panele dyskusyjne toczyły się w 32 salach konferencyjnych.
Merytorycznym podsumowaniem Szczytu jest dokument ONZ, czyli tzw. „Przesłanie z Katowic, IGF 2021”. Jest to zapis najważniejszych wniosków sformułowanych przez uczestników. Obecnie dokument jest jeszcze w formie roboczej. Do 20 grudnia można przesyłać opinie na temat zawartych tam tez.
Źródło: gov.pl