Pośród zamieszczanych na naszej stronie informacji są takie, które rozpalają największe emocje i ciekawość. To do nich sięgacie najczęściej i najchętniej. Jakie tematy przyciągały was szczególnie w marcu? Spieszymy z odpowiedzią.
Białe plamy – czarna rozpacz
Nasz tekst dotyczący białych plam i tego, czy wciąż są oraz jak sprawić, by całkiem zniknęły, pomyślany był jako zaproszenie operatorów telekomunikacyjnych do dyskusji. I to się udało.
Wielu operatorów nie tylko sięgnęło do tego teksty, by go przeczytać, ale tez mieli wiele własnych uwag na temat białych plam, którymi chcieli się podzielić. Czynili to najchętniej na Grupie dr MiŚOT.
– Istnieje przekonanie, że większość tego tortu zjadają duzi operatorzy, a małym i średnim udaje się urwać jedynie jego niewielki kawałek – stwierdził Marek Nowak, redaktor naczelny ISPortalu.
Jeśli chcecie dowiedzieć się, co jeszcze powiedział on i rozmawiający z nim Michał Kocha, to warto zajrzeć do tekstu:
Następnie skorzystać z zaproszenia do dyskusji i również powiedzieć, jaka jest Wasze zdanie na ten temat, co wynika z Waszych doświadczeń. Wszyscy nie powiedzieliśmy bowiem ostatniego słowa i temat na pewno będzie wracał, a dzięki Waszym wypowiedziom będzie jeszcze bardziej Waszym głosem w sprawie.
Must carry, must offer i stanowisko TVP
W marcu Krzysztof Kołodziej, który pisze o sprawach związanych z telewizją, głównie w perspektywie Kameleon Tv, poruszył temat „must carry, must offer”. „Must carry” wynika z art. 43 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji. Reguluje on obowiązek operatorów kablowych do rozprowadzania TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TVN, TV4, TV Puls. Art. 43a ustawy – nakłada na nadawców obowiązek nieodpłatnego udostępniania tych programów operatorom, co zawiera się w kwestii „must offer”.
Jakie mogą wynikać konsekwencje z niedopełnienia obowiązków i czy w ogóle jakieś? Można przeczytać w tekście:
Wiele osób już tekst przeczytało, szczególnie po tym, gdy swoje stanowisko w sprawie przysłała do nas TVP i również zamieściliśmy je w artykule.
Sześć razy EPIX
EPIX, czyli węzeł wymiany ruchu internetowego obsługiwany w ramach Grupy MiŚOT jest konkurencją dla podobnych węzłów – IXP, które działają w Polsce, ale wypracowują zyski dla francuskiego i amerykańskiego kapitału. Polscy ISP mają wybór i sami decydują, z jakich punktów wymiany ruchu internetowego korzystają, ale w tekście znalazły się powody, dla których powinny rozważyć korzystanie właśnie z EPIX-a.
Niewspieranie własnej konkurencji na rynku było jednym z nich. Ale pojawiła się również ceny, która na pewno ma znaczenie. Co jeszcze przemawia za EPIX-em?
Zmiana zarządu AMS System
Wiele osób było zainteresowanych tym, jakie zmiany pojawiły się w AMS System. Od lutego 2025 roku funkcję Prezesa Zarządu obejmuje Marcin Romanowski i tekst na ten temat był jednym z najchętniej czytanych w marcu. Jeśli też chcecie się dowiedzieć kim jest nowy prezes AMS System i jakie są jego dotychczasowe osiągnięcia, to zapraszamy do lektury:
Malborskie Światłowody rozbijają bank
Absolutnym hitem marca na ISPortalu był wywiad z Piotrem Wąsowiczem z Malborskich Światłowodów. Chwytliwy tytuł, a może absolutna ciekawość, jak radzi sobie ten operator i dlaczego twierdzi, że dla niego konkurencja niestraszna?
Trudno stwierdzić, co przyciągnęło bardziej. Warto przeczytać ten wywiad, bo to nie tylko spora dawka wiedzy i podpowiedzi, jak działać tak, by działać skutecznie. To po prostu dobra rozmowa, którą przyjemnie się czyta. Wiedzę przyswaja się niejako przy okazji.
W kwietniu na pewno też nie zabranie ciekawych tematów, ważnych rozmów, istotnych informacji i wszystkiego tego, co ciekawi małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. MiŚOT-y jesteśmy tu dla Was.