TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Po wypowiedzi wiceprezydenta USA UE wycofuje jedną z regulacji AI

Przemówienie wiceprezydenta USA na AI Action Summit wywołało konkretne skutki. Przede wszystkim pokazało, że administracja Stanów Zjednoczonych traktuje bardzo dosłownie doktrynę „America First”. Duży wpływ ma to na sektor technologiczny, także na pojawiające się w tym obszarze regulacje UE. Po tym wystąpieniu jedna z nich ma zniknąć.

Amerykanie nie zatrzymują się na drodze do opanowania swoimi technologiami świata i to bez utrudnień w postaci jakichkolwiek regulacji. Tak wynika z wystąpienia wiceprezydenta USA na AI Action Summit. Regulacje są zdecydowanym utrudnieniem dla inwestorów. Przykładem może być chociażby AI Act, który ma chronić interesy obywatelek i obywateli, ale jednocześnie wymusza dodatkowe działania na inwestorach.

JD Vance w Paryżu zapowiedział, że administracja Trumpa nie będzie akceptować tak szerokich regulacji Unii Europejskiej. Uznaje je za przesadzone i domaga się weryfikacji legislacji UE.

– Wierzymy, że nadmierne regulacje sektora AI mogą zabić przemysł o ogromnym potencjale transformacyjnym, właśnie w momencie jego rozwoju. I chciałbym, aby ten deregulacyjny kierunek znalazł swoje miejsce w wielu rozmowach prowadzonych podczas tej konferencji – powiedział JD Vance, wiceprezydenta USA.

Na potwierdzenie tych słów pojawiła się była odmowa podpisania dokumentu o promowaniu odpowiedzialnego rozwoju AI.

Podobny sprzeciw pojawił się również ze strony Wielkiej Brytanii.

Unia Europejska dostała wyraźny sygnał, że jeśli chce czerpać z technologii amerykańskich, to musi uwzględnić zdanie USA w tej kwestii. I ograniczyć regulacje.

Pierwsza regulacja idzie pod topór

Najwyraźniej słowa wiceprezydenta USA już przynoszą skutek. Komisja Europejska wyraziła chęć usunięcia dyrektywy dotyczącej odpowiedzialności za AI, tzw. AI Liability Directive. Nie wiadomo tylko, czy jest to pierwsza z regulacji, które zostają usunięte, czy ta decyzja ma pokazać dobrą wolę UE, a reszta pozostanie bez zmian.

Jeśli jednak odpuszczanie regulacji zatoczy szersze kręgi, to może dotknąć nawet całego AI Act.

Źródło: bezprawnik.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze