TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

PKE – zmiany w obowiązkach raportowych do PIT UKE

Wraz z ustawą prawo komunikacji elektronicznej, która wchodzi w życie 10 listopada 2024 r., wprowadzone będą pewne zmiany w przepisach dotyczących raportowania do Punktu Informacyjnego ds. Telekomunikacji. Warto zwrócić na nie uwagę.

Zmian dotyczących raportowania do Punktu Informacyjnego ds. Telekomunikacji nie znajdziemy w treści samej ustawy prawo komunikacji krajowej. Razem z nią wchodzą jednak w życie przepisy ustawy wprowadzającej, w której to zapisane są zmiany w wielu innych przepisach.

W zakresie raportowania wprowadzone zmiany są w zasadzie korzystne dla operatorów. Racjonalizacji ulegają terminy sprawozdania do PIT UKE danych o sieciach telekomunikacyjnych z art. 29 ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Zamiast 28 lutego i 31 sierpnia będą one od przyszłego (2025) roku raportowane do 15 marca i 15 września, co pozwoli na pracę poza okresem urlopowym. Niestety, jednocześnie zmieniono termin raportowania usług oraz obiektów zapewniających kolokację z 31 marca na 28 lutego (miesiąc wcześniej). 

W zakresie raportowania miejsc świadczenia usługi kolokacji należy pamiętać, że obowiązek ten od 10 listopada 2024 r. jest teoretycznie rozszerzony z budynków na obiekty budowlane. Zmiana ta faktycznie nie wchodzi jednak w przyszłym roku, gdyż wymaga ona jeszcze zmian w rozporządzeniu Ministra Cyfryzacji z art. 29 megaustawy oraz analogicznych zmian w systemie PIT UKE. Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Cyfryzacji faktyczne wprowadzenie rozszerzenia tego raportowania planuje się dopiero na rok 2026. Kwestia ta jednak wymaga monitorowania przez izby branżowe.

Tomasz Bukowski, Kancelaria Prawna Media
Tomasz Bukowski, Kancelaria Prawna Media
Współpracownik Kancelarii Prawnej Media, ekspert ds. regulacji rynku telekomunikacyjnego, mediator sporów telekomunikacyjnych. Zajmuje się przepisami telekomunikacyjnymi, w tym prawem telekomunikacyjnym, ustawą o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, ustawą o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej i ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, a także współpracą z organami państwowymi odpowiedzialnymi za regulację rynku telekomunikacyjnego oraz za proces legislacyjny.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze