Pisaliśmy już, że prawo komunikacji elektronicznej wejdzie w życie 10 listopada bieżącego roku. Tylko czy każdy pamięta, że jest to tylko termin ogólny? Kiedy przyjrzymy się przepisom wprowadzającym, szybko zauważymy że niektóre obowiązki trzeba zacząć wykonywać wcześniej. A są też i takie, które wejdą w życie później. Żeby ułatwić przygotowania, proponujemy zapoznanie się z naszym krótkim przeglądem najważniejszych terminów. Zawiera on kluczowe daty, które każdy przedsiębiorca telekomunikacyjny powinien zaznaczyć w swoim kalendarzu.
PKE i przepisy wprowadzające
Rozpoczynamy od niezbyt precyzyjnego, lecz niewątpliwie istotnego terminu co najmniej miesiąc przed wprowadzeniem zmian w dokumentacji abonenckiej. Dotyczy on obowiązku informowania abonentów o wprowadzeniu do dokumentacji umownej zmian wynikających z PKE. Należy to zrobić na co najmniej miesiąc przed wprowadzeniem zmian w życie, a takie zawiadomienie powinno zostać przekazane na trwałym nośniku wraz z pouczeniem o prawie do wypowiedzenia umowy.
Część przepisów zaczęła obowiązywać już dzień po ogłoszeniu ustawy, czyli 10 sierpnia 2024 r.. Chcielibyśmy zwrócić szczególną uwagę na dwa z nich.
Po pierwsze, PKE wprowadza zmianę do załącznika nr 1 do ustawy o prawach konsumenta. Są to informacje dotyczące korzystania z prawa odstąpienia od umowy oraz wzór pouczenia o odstąpieniu od umowy. Zmiany te mają jedynie charakter porządkowy i polegają na zastąpieniu wykorzystywanego dotychczas słowa „rzecz” słowem ”towar”. Mimo że jest to niewielka zmiana, zalecamy dostosowanie dokumentacji do aktualnego brzmienia załącznika.
Drugi z omawianych przepisów dotyczy uprawnień konsumentów do otrzymania zwrotu środków pozostałych na koncie prepaid. Zgodnie z obowiązującym już przepisem przejściowym konsumenckie prawo do uzyskania zwrotu obejmuje również doładowania znajdujące się na koncie w dniu ogłoszenia PKE.
Przypominamy również, że 17 sierpnia wszedł w życie przepis zakazujący zawierania z konsumentami umów o świadczenie usług telekomunikacyjnych na więcej niż 24 miesiące.
10 listopada 2024 r. to zasadniczy termin wejścia w życie przepisów PKE.
Od 1 grudnia bieżącego roku będą natomiast obowiązywać zmiany dotyczące systemu powiadamiania ratunkowego. Wiąże się to z konkretnymi obowiązkami dla przedsiębiorców. Mowa tu przede wszystkim o obowiązku zapewnienia bezpłatnego połączenia z numerami alarmowymi. Jest to także obowiązek kierowania połączeń i SMS-ów do właściwych punktów powiadamiania ratunkowego.
Nowy rok, nowe zmiany
Wraz z początkiem nowego roku (1 stycznia 2025 r.) zacznie obowiązywać część zmian, jakie PKE wprowadza do Megaustawy. Chodzi konkretnie o zmiany w zasadach inwentaryzacji infrastruktury i usług telekomunikacyjnych. Zakres obowiązków inwentaryzacyjnych ulega zmianie – dlatego przed końcem roku warto upewnić się, czy prawidłowo się z nich wywiązujemy. Niepełne lub nieprawidłowe udzielanie informacji może zakończyć się nałożeniem kary pieniężnej.
Wejście w życie nowelizacji ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa implementującej dyrektywę NIS2 (za kilka miesięcy).
Szczególną regulacją objęte są przepisy dotyczące bezpieczeństwa i integralności sieci. Szereg przepisów Prawa telekomunikacyjnego regulujących to zagadnienie zostaje utrzymany w mocy do czasu implementacji dyrektywy NIS2. Związane z tym prace nad nowelizacją ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa trwają. Obecnie nie sposób jednak przewidzieć, jak długo będą obowiązywały dotychczasowe przepisy.
Powyższa lista nie obejmuje wszystkich terminów, a jedynie te, które uznajemy za najbardziej istotne. Kompletny katalog można znaleźć w treści PKE oraz przepisów wprowadzających. Informacji mogą również Państwu udzielić eksperci z Kancelarii Prawnej Media.
Rozporządzenia
Wejście w życie PKE wiąże się z koniecznością przygotowania nowych aktów wykonawczych. Na razie Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało projekty jedynie kilku z nich. Mimo że są one jeszcze na etapie prac, warto już teraz poświęcić im trochę uwagi. Poniżej informacja na podstawie zaprezentowanych dotychczas projektów.
10 listopada 2024 r.
Zgodnie z treścią projektu, wraz z wejściem w życie PKE ma zacząć obowiązywać rozporządzenie w sprawie wymagań dotyczących udogodnień i usług dla osób niepełnosprawnych. Trzeba przy tym pamiętać, że nowe rozporządzenie ma być skierowane do wszystkich dostawców usług komunikacji elektronicznej, a nie tylko do dostawców usług telefonicznych.
28 grudnia 2024 r.
Pod koniec bieżącego roku wejdą w życie przepisy ujednolicające stosowane gniazda ładowania urządzeń. Ładowarki USB typu C staną się dzięki temu standardem w urządzeniach mobilnych.
1 stycznia 2025 r.
W tym dniu ma wejść w życie nowe rozporządzenie w sprawie opłat za wykorzystywanie zasobów numeracji. Wyjątkiem tutaj jest wejście w życie opłat dla wyróżnika 10NN numeracji M2M, o którym mowa poniżej.
1 stycznia 2028 r.
W tej dacie mają wejść w życie rozporządzenia w sprawie opłat za numerację oraz w sprawie planu numeracji w zakresie dotyczącym wyróżnika 10NN numeracji M2M.
14 dni od dnia ogłoszenia
Wejścia w życie daty niektórych rozporządzeń nie sposób przewidzieć, ponieważ mają one zacząć obowiązywać po 14 dniach od dnia ogłoszenia. Spośród obecnie znanych nam projektów są to rozporządzenia w sprawie:
- planu numeracji krajowej dla publicznych sieci telekomunikacyjnych (z wyjątkiem wymienionych powyżej postanowień wchodzących w życie 1.01.2028 r.),
- wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników radiofonii cyfrowej,
- wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników sygnału telewizyjnego,
- postępowania w sprawie pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich z zakresu usług komunikacji elektronicznej prowadzonego przez Prezesa UKE.
Podkreślamy jednak, że nie są to wszystkie rozporządzenia, jakie wejdą w życie na podstawie PKE. Dodatkowo przypominamy, że są one jeszcze w fazie przygotowań, dlatego daty ich wdrożenia mogą ulec zmianie.
Na koniec podsumowanie w formie graficznej:
Czytaj także: