PIT – inwentaryzacja po raz drugi

Inwentaryzacja sieci i usług od tego roku to nowe zasady. Systemem raportowania Punktu Informacyjnego ds. Telekomunikacji czyli PIT przez wiele miesięcy był tematem rozmów operatorów telekomunikacyjnych. Teraz pozostało przygotowywać raporty i przesyłać je do UKE. Zakończył się  kolejny etap inwentaryzacji.

31 sierpnia upłynął termin drugiego przekazania w tym roku danych o posiadanej infrastrukturze telekomunikacyjnej, ale też publicznych sieciach telekomunikacyjnych czy przebiegu światłowodowych linii kablowych. To infrastruktura pozwalająca na dostarczanie szerokopasmowego dostępu do Internetu. Dane te trafiły do Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Zakres i terminy raportowania danych

W tej inwentaryzacji przekazywane dane obejmowały okres od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 r. W przypadku nowej infrastruktury powstałej po 30 czerwca nie powinna ona zostać w raporcie uwzględniona, tak samo jak infrastruktura, która po tym dniu została zlikwidowana.

Te informacje znajdą się w kolejnym raporcie do UKE, który ma obejmować okres od1 lipca do 31 grudnia 2023 roku. Termin jego przesłania to 28 lutego 2024 roku.

W tej inwentaryzacji nie były przekazywane dane o usługach oraz budynkach umożliwiających kolokację. Takie informacje należy przesłać raz w roku. W 2023 roku przez problemy z uruchomieniem PIT termin przypadł 31 maja. Jednak kolejna inwentaryzacja w tym zakresie ma się odbyć zgodnie z harmonogramem do 31 marca 2024 r.

UKE wysłał prośbę do operatorów telekomunikacyjnych, którym nie udało się przesłać tych danych w terminie, by dopełnili tego obowiązku.

Źródło: okablowani.pl