PING Tygodnia 10.04 – 18.04.2017

340

Chcielibyśmy przedstawić Państwu nowy cykl artykułów pt.”PING Tygodnia” – będzie on podsumowaniem informacji pojawiających się w Polsce i dotyczących branży ICT. W przyszłości pojawi się w tej formie również „PING World”.
Publikacja następnych materiałów będzie mieć miejsce w poniedziałki o godzinie 9.00.
Życzymy przyjemnej lektury.

PING Tygodnia: 

Prezydent Andrzej Duda podpisał 11 kwietnia br. zmiany w prawie, które umożliwiają obywatelom załatwienie spraw związanych z administracją publiczną za pośrednictwem systemów teleinformatycznych. Nowelizacja wpisuje się w prowadzone przez Ministra Cyfryzacji we współpracy z innymi Ministrami prace w ramach programu „Od papierowej do cyfrowej Polski”.

W dniu 18 kwietnia 2017 roku Prezes UKE ogłasza rozpoczęcie konsultacji przetargu na jedną rezerwację częstotliwości z zakresów 452,5125-457,0125 MHz oraz 462,5125-467,0125 MHz. Dotychczasowa rezerwacja pasma 450 MHz posiadana przez Orange Polska wygasła z końcem grudnia i nie została przedłużona.

Multimedia Polska, jako pierwszy ogólnopolski operator kablowy, wprowadził kanał E-Sport TV w wersji HD.  Kanał dostępny jest w pakietach: SuperBox i MaxBox na pozycjach EPG: 185 (HFC) oraz 522 (IPTV).

Telewizja Polska wskazuje domniemanie, że w każdym samochodzie zainstalowane jest radio i chce udostępnienia Poczcie Polskiej informacji o właścicielach pojazdów z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Według TVP, korespondowałoby to z już istniejącym rozwiązaniem uprawniającym Pocztę do dostępu do danych z rejestru PESEL. Miałoby to uszczelnić systemu poboru opat abonamentowych od radioodbiorników.

Jak podaje UOKiK, przedstawiciele Telekomunikacji Cyfrowej Sp. z o.o. podają się za dotychczasowego operatora konsumenta. Proponują obniżenie abonamentu za telefon, nie informują jednak o tym, że niższe stawki obowiązują jedynie przez dwa miesiące – UOKiK przestrzega, że takie działanie to wprowadzenie Klienta w błąd.

ARP SA informuje, w wydanym oświadczeniu, że wszystkie zarzuty zawarte w raporcie giełdowym opublikowanym 11 kwietnia 2017 roku przez zarząd Mediatel SA są nieprawdziwe i wprowadzają w błąd uczestników rynku. ARP zamierza skierować sprawę do Komisji Nadzoru Finansowego.
Z raportu firmy PwC „Przemysł 4.0 – wyzwania współczesnej produkcji” wynika, że polski przemysł coraz więcej inwestuje w cyfryzację: „Wysoki poziom cyfryzacji deklaruje 39 proc. polskich przedsiębiorstw przemysłowych, a 45 proc. twierdzi, że ich firmy są co najmniej na tym samym poziomie zaawansowania co najważniejsi konkurenci”.

Reed Hastings, CEO Netflixa, ogłosił, że w tym tygodniu Netflix przekroczy 100 mln płacących klientów. Niesamowity wynik!

Indyjski koncern Zee Entertainment Enterprises Limited ma 33 krajowe i 42 międzynarodowe stacje. Jest też operatorem platform dystrybucyjnych Ditto TV, OZEE i India.com. Obecnie wkracza na polski rynek z rozrywkowym kanałem – Zee One. Start planowany jest na rok 2017.

Telewizor Signature W od LG trafił na polski rynek – to 65-calowy ekran, którego grubość jest mniejsza niż 3 mm, i który idealnie przylega do ściany. Cena: ok. 87 tys. zł.

W minionym tygodniu telewizja TVN była liderem oglądalności we wszystkich grupach wiekowych, a sobotni odcinek  „Milionerów” oglądało aż 3,3 mln widzów, natomiast odcinek emitowany w Wielkanocny Poniedziałek niemal 4,1 mln.

Google będzie wyświetlał dodatkowe komunikaty nt. wiarygodności w wynikach wyszukiwania. W ten sposób chce walczyć z zalewającymi wirtualne media fake newsami.