TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

PING Global – 19.04 – 25.04.2017

Ministrowie UE zobowiązują się do digitalizacji Europy dzięki wysokiej mocy obliczeniowej

Ministrowie z siedmiu europejskich państw (Francji, Niemiec, Włoch, Luksemburga, Holandii, Portugalii i Hiszpanii) podpisali w Rzymie oświadczenie w sprawie wspierania następnej generacji infrastruktur komputerowych i informacyjnych.

Planują ustanowienie EuroHPC w celu pozyskania i wdrożenia zintegrowanej światowej klasy infrastruktury obliczeniowej, która może wynosić  1018 obliczeń na sekundę (tak zwane komputery typu exascale). Będzie to dostępne w całej UE dla środowisk naukowych, przemysłu i sektora publicznego, bez względu na to, gdzie znajdują się użytkownicy.

Wyzwaniem  przyszłości jest przygotowanie przez państwa członkowskie koordynacji, z Komisją Europejską, planu  w celu wdrożenia tej infrastruktury.

[źródło: https://ec.europa.eu]

BEREC dąży do wspólnego porozumienia w sprawie neutralności sieci z Indiami

Co roku BEREC organizuje międzynarodową wizytę w kraju spoza UE, aby uzyskać informacje na temat komunikacji elektronicznej i rynków cyfrowych oraz promować stosunki dwustronne. W tym roku delegacja BEREC, złożona z przewodniczącego i wiceprzewodniczących BEREC, odwiedziła Indie od 29 marca do 5 kwietnia. Celem było przede wszystkim spotkanie z najważniejszymi zainteresowanymi stronami dynamicznego indyjskiego ekosystemu cyfrowego.

Z tej okazji spotkali się oni z indyjskim organem regulacyjnym (TRAI). Neutralność sieci, IT i ekosystem cyfrowy należały do najważniejszych tematów dyskusji między delegacją BEREC a TRAI.

Sprawozdanie BEREC w sprawie wdrożenia zasad neutralności w UE ma zostać wydane w tym roku. Przewiduje się także, że w 2017 r. eksperci BEREC opracują zestaw narzędzi do pomiaru jakości usług.

[źródło: http://www.berec.europa.eu]

Estonia stała się liderem w dziedzinie uruchamiania nowych technologii i przedsiębiorczości

Estonia, miejsce narodzin Skype, w ostatnich latach cieszyła się dobrą reputacją jako mini Dolina Krzemowa w krajach bałtyckich.

Teraz jest ona uznawana za najbardziej przedsiębiorczy kraj w Europie – przynajmniej zgodnie z najnowszym raportem Światowego Forum Gospodarczego (WEF) zawierającym analizę, która formułuje i wdraża nowe pomysły w ramach organizacji.

Estonia stała się miejscem opracowania, testowania i wprowadzania na rynek innowacyjnych rozwiązań cyfrowych z sektorem technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK), stanowiąc obecnie około 20% całkowitego eksportu.

[źródło: https://itu4u.wordpress.com]

Przemysł w Ameryce Północnej wskazuje priorytety standaryzacji 5G

Urzędnicy  ds. Technologii czołowych firm z sektora ICT w Ameryce Północnej potwierdzili, że konwergencja urządzeń stacjonarnych i komórkowych będzie miała zasadnicze znaczenie dla sukcesu systemów 5G.

Podkreślono również plany stworzenia sieci informatycznej, która pomogłaby dynamicznemu, zorientowanemu w realizację zarządzania jakością usług ICT, a ponadto uznano, że wydajne przetwarzanie sygnału 5G będzie wymagało znaczących innowacji w architekturach chipowych. Identyfikacja i powiązane zabezpieczenia dotyczące prywatności mają zasadnicze znaczenie dla sukcesu 5G w Internecie Rzeczy.

Osiągnięcie pełnego potencjału systemów 5G będzie wymagało prawdziwej konwergencji telefonii stacjonarnej i komórkowej, zapewniając jednocześnie łączność przewodową i bezprzewodową elementów sieci 5G. Podkreślono, że bezproblemowa obsługa usług 5G będzie wymagać ujednolicenia standardu ITU-T w celu wsparcia jednolitego, niezależnego od dostępu, mechanizmu zarządzania siecią.

[źródło: http://newslog.itu.int]

Brexit: Czy rozstanie przyniesie wyższe opłaty za mobilność?

Niedawny ruch Unii Europejskiej w celu ograniczenia międzynarodowych opłat za usługi roamingowe to dobra wiadomość dla użytkowników końcowych w całej UE. Ale czy klienci w Wielkiej Brytanii będą musieli stawić czoła wyższym rachunkom po Brexicie w 2019 roku?

Według Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii Parlamentu Europejskiego od marca 2019 r. Rozporządzenie UE 531/2012 w sprawie roamingu nie będzie już stosowane w Zjednoczonym Królestwie – konieczne będą przejściowe rozwiązania.

Rozpocząć powinny się negocjacje umowy z UE, aby zagwarantować, że brytyjscy konsumenci nie zostaną dotknięci powrotem do opłat roamingowych.

Szef brytyjskiej grupy Vodafone, Vittorio Colao, uważa że zadawalająca umowa zostanie osiągnięta.

[źródło: http://blog.telegeography.com]

Rosja hakowała Duńskie Ministerstwo Obrony przez dwa lata

Hakerzy z Rosji, w wyniku złamania zabezpieczeń Duńskiego Ministerstwo Obrony,  uzyskali dostęp do poczty elektronicznej pracowników w 2015 i 2016 roku.

Raport duńskiego oddziału ds. bezpieczeństwa cybernetycznego wykazał, że “zagraniczny gracz” uzyskał dostęp do dokumentów niejawnych.

Rzecznik prasowy z Duńskiego Ministerstwa Obrony potwierdził, że doszło do złamania zabezpieczeń, ale powiedział, że na razie należy powstrzymać się od nerwowych ruchów.

Grupa atakowała pod nazwą APT28 lub Fancy Bear i była jedną z dwóch grup, która w zeszłym roku uzyskały nielegalny dostęp do amerykańskich maili Demokratów.

[źródło: http://www.euractiv.com]

Michal.Koch
Michal.Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...