Firmy, które powstały dzięki programowi „Pierwszy Biznes – Wsparcie w starcie”, dostały lepsze warunki spłaty pożyczek. Nie zapomniano o nich podczas szalejącej pandemii. Rozwiązania te są uzupełnieniem rządowej tarczy antykryzysowej.
W ramach tego programu powstało ponad 4,5 tys. firm, które w ponad 80 proc. prowadzi działalność usługową i handlową, dlatego BGK wprowadził kilka ułatwień, aby nowo powstałe firmy, nie musiały zamykać działalności już na starcie.
Ułatwienia obejmują możliwość zawieszenia spłaty do sześciu miesięcy, wydłużenia karencji o maksymalnie pół roku, w przypadku gdy pożyczkobiorca nie rozpoczął spłaty rat kapitałowo-odsetkowych, obniżenia oprocentowania pożyczki do 0 proc. w skali roku na okres do 12 miesięcy lub wydłużenia okresu spłaty o 12 miesięcy.
Jeśli przedsiębiorca będzie jednak zmuszony do zamknięcia firmy albo do likwidacji miejsca pracy, pośrednik finansowy może zrezygnować z kar umownych, wynikających z założeń programu. Decyzję podejmie po zapoznaniu się z sytuacją firmy. Wśród ułatwień znalazła się także możliwość zawieszenia działalności gospodarczej na okres sześciu miesięcy – wcześniej program nie dopuszczał takiego rozwiązania.
Pożyczkobiorcy będą mogli również wydłużyć termin rozliczenia pożyczki, a także zawiesić termin na korzystanie z bezpłatnych usług szkoleń i doradztwa. Wszystkie te zmiany obowiązują od 1 marca 2020 r.
Jeśli koronawirus negatywnie wpłynął na prowadzenie działalności i utrudnia przedsiębiorcy spłatę pożyczki, pożyczkobiorca powinien skontaktować się z instytucją finansującą, z którą podpisał umowę pożyczkową. We wniosku trzeba napisać, że kryzys związany z koronawirusem wpłynął lub wpłynie na sytuację firmy. O zmianie warunków spłaty pożyczki będą decydować pośrednicy finansowi. Ich lista jest dostępna na stronie: wsparciewstarcie.bgk.pl.
Źródło: BGK