TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Pierwsze miejsce Polski w cyberbezpieczeństwie

W rankingu cyberbezpieczeństwa NCSI (National Cyber Security Index) Polska zajęła pierwsze miejsce. Ranking mierzy gotowość 32 krajów do zapobiegania zagrożeniom oraz ich zarzadzanie incydentami cybernetycznymi.

W rankingu cyberbezpieczeństwa NCSI (National Cyber Security Index) nasz kraj otrzymał 90,83 pkt, co pozwoliło mu zająć pierwsze miejsce. Na miejscu drugim była Australia z wynikiem 87,50 pkt, a miejsce trzecie zajęła Estonia z wynikiem 85,83 pkt.

Narodowy Indeks Bezpieczeństwa Cybernetycznego opracowała estońska Akademia e-Governance. Mierzy on poziom cyberbezpieczeństwa krajów. Identyfikuje też główne obszary wymagające interwencji. Indeks pozwala na zbadanie gotowości krajów do zapobiegania cyberatakom i przestępstwom oraz zwalczania ich.

W poprzednim roku ranking NCSI uaktualniany był dwukrotnie. Polska zajmowała wtedy miejsce 10. i 11. W tym roku okazała się najlepsza w gotowości do zapobiegania zagrożeniom i zarządzaniu incydentami cybernetycznymi.

– Niewątpliwie wyróżnienie Polski w rankingu jest powodem do dumy z pracy naszych ekspertów specjalizujących się w zakresie cyberbezpieczeństwa i chroniących nas codziennie przed zagrożeniami. Żaden ranking nie może jednak uśpić naszej czujności i gotowości do działania – komentuje Adam Marczyński, Zastępca Dyrektora NASK PIB ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji, który nadzoruje między innymi NASK CSIRT (Computer Security Incident Response Team).

W Polsce działają trzy CSIRT-y. Zgodnie z ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa są to:
– Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (CSIRT GOV),
– NASK – PIB (CSIRT NASK),
– resort obrony narodowej (CSIRT MON).

Odgrywają one kluczową rolę w systemie cyberbezpieczeństwa Polski.

Źródło: NASK

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze