TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Pieniądze z nieaktywnych kart prepaid nie dla operatorów

W Prawie Komunikacji Elektronicznej (PKE), nad którym pracuje kancelaria premiera, ma znaleźć się zapis mówiący, że jeśli klient przez pół roku nie odbierze środków pozostałych po upływie ważności telefonicznej karty przedpłaconej, trafią one na fundusz szerokopasmowy.

Dotychczas po upłynięciu ważności karty prepaid środki były anulowane. Użytkownik mógł zachować środki, zasilając kartę. Należy wspomnieć, że poprzedni projekt PKE wskazywał, że środki z kart przedpłaconych mają być zwrócone na wniosek konsumenta, który można złożyć do sześciu miesięcy od wygaśnięcia ważności konta prepaid lub przeniesienia numeru.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zajmował się sprawą od lat. W grudniu ub.r. UOKiK zakończył cykl postępowań dotyczących tematu z udziałem operatorów telekomunikacyjnych. T-Mobile, Play i Orange w toku postępowania zobowiązały się do zwrotu pieniędzy użytkownikom kart i zmiany praktyki w tej dziedzinie.

Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji podkreśliła natomiast, że decyzja Urzędu „świadczy o głębokim niezrozumieniu przez prezesa UOKiK modelu usług przedpłaconych”.

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM odpowiedzialny za cyfryzację, poinformował, że finalny projekt PKE ma wkrótce zostać skierowany do Stałego Komitetu Rady Ministrów. Cieszyński dodaje: „PKE będzie najbardziej prokonsumenckim zbiorem przepisów dotyczącym polskiego rynku telekomunikacyjnego. Wzmacnia też pozycję Urzędu Komunikacji Elektronicznej, któremu dodatkowe środki pozwolą jeszcze lepiej nadzorować rynek. Zdecydowaliśmy się także na uwzględnienie dodatkowych postulatów przedsiębiorców tak, aby proces inwestycyjny w Polsce przebiegał jak najsprawniej”.

Fundusz szerokopasmowy ma wspierać rozwój łączności elektronicznej i kompetencji cyfrowych w Polsce.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...