TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Pełen potencjał 5G w sieci Comarch

Comarch zamierza uruchomić sieć wykorzystującą pełen potencjał 5G. Takie informacje podaje w komunikacie prasowym. To sposób na wykorzystanie zezwolenia na wykorzystanie dedykowanego pasma częstotliwości radiowych od 4 do 4,1 GHz na potrzeby prywatnych sieci 5G jakie spółka otrzymała w styczniu 2024 r.

W styczniu 2024 r. Prezes UKE udzielił Comarch pozwolenia na wykorzystanie dedykowanego zakresu częstotliwości radiowych przez prywatną sieć 5G. Zezwolenie spółka otrzymała na okres roku. Pozwoli jej to utworzyć szybką i wydajną sieć w 5G LAB z wykorzystaniem technologii muMIMO w ramach badań oraz testów produktów.

W komunikacie prasowym Comarch deklaruje, że uruchomi pełnoprawną sieć 5G. Będzie to miało na celu udoskonalenie jej produktów.

Możliwość korzystania z wyższych częstotliwości odblokowuje pełen potencjał sieci 5G, oferując lepszą prędkość transmisji, mniejsze opóźnienia i zwiększoną niezawodność sieci. W praktyce oznacza to, że rozwiązania Comarch będą opracowywane, testowane i demonstrowane w rzeczywistym, w pełni operacyjnym środowisku sieci 5G. Przełoży się to na zwiększoną zdolność adaptacji produktów do wymogów operacyjnych takich środowisk – napisano w komunikacie prasowym Comarch.

Zaznaczono też, że spółka będzie integrować ulepszoną sieć wykorzystującą pasmo 4-4,1 GHz z centralną infrastrukturą w głównej siedzibie w Krakowie. Pozwoli jej to oferować gotowe rozwiązania dostępne w dowolnym momencie z poziomu Innovation Space. Działania mają prowadzić to wyjścia poza usługi sieciowe i monitorowania systemów teleinformatycznych.

Dostępność sieci na kampusie firmy umożliwi testowanie jej bezpośrednio w każdym innym głównym sektorze działalności Comarch. To z kolei w przyszłości pozwoli oferować klientom jeszcze lepsze i niezawodne produkty.

Comarch 5G LAB będzie mógł symulować różne złożone warunki działania sieci, takie jak zmiana parametrów usług do aktualnych potrzeb klientów w czasie rzeczywistym w zależności od podłączonych do sieci urządzeń, a także zapewniać nieprzerwany monitoring sieci. Dodatkowo możliwe stanie się testowanie rozwiązań służących do samozarządzania oraz optymalizacji sieci wspomaganych przez sztuczną inteligencję (MIRA) pod kątem obsługi infrastruktury operującej na wyższych częstotliwościach fal radiowych – zapewniono w komunikacie prasowym.

Źródło: PAP Biznes, bankier.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...