Pegasus. Izraelski system szpiegujący w posiadaniu CBA

577
fot. Citizen Lab/Uniwersytet Toronto

„Rzeczpospolita” donosi, że były minister transportu Sławomir Nowak został zatrzymany na bazie dowodów zebranych oprogramowaniem szpiegowskim Pegasus. Według zaś TVN24, w jego posiadaniu od zeszłego roku jest Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA), które miało go zakupić za 34 miliony złotych.

Pegasus to program służący do całkowitej inwigilacji smartfonów stworzony przez izraelską firmę NSO Group. Oprogramowanie Pegasus można po kryjomu zainstalować na telefonach Apple iPhone (system iOS) oraz smartfonach z systemem Android. Gdy użytkownik kliknie w spreparowany link, zwykle wysłany od kogoś, kto podszywa się pod osobę, którą znamy (np. w mailu), wówczas jego urządzenie zostaje zainfekowane przez złośliwe oprogramowanie, które „zaraża” urządzenie ofiary.

Można również dokonać ataku bez udziału użytkownika. Infekcja telefonu odbywa się wtedy automatycznie, gdy ofiara otrzymuje link w komunikatorze bądź wiadomości SMS, który zostaje wyświetlony w powiadomieniu aplikacji.

To jeszcze nic. Pegasus może zostać zainstalowany na naszym telefonie podczas połączenia telefonicznego, nawet gdy go nie odbierzemy.

Pegasus może „wydobyć” wszystkie informacje i dane znajdujące się na telefonie ofiary. Może również śledzić komunikację w czasie rzeczywistym. Wiadomości SMS, komunikatory typu Messenger i WhatsApp, rozmowy głosowe. Pegasus jest też w stanie obejść zabezpieczenia programów, które szyfrują wiadomości.

Oficjalnie twórcy Pegasusa, firma NSO Group, twierdzi, że dostarcza jedynie oprogramowanie dla agencji rządowych jako technologię do przeciwdziałania terroryzmowi i przestępczości.

Źródło: dobreprogramy.pl