Zapłata składki zdrowotnej za grudzień przed końcem bieżącego roku pozwoli na niezwłoczne odliczenie jej od podatku.
– Zgodnie z obowiązującymi przepisami, terminy zapłaty składek ZUS przypadają na kolejny miesiąc – mówi Krzysztof Zawadzki, doradca biznesowy, ekspert zaangażowany w tworzenie Grupy MiŚOT. – Dla przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników jest to 10 dzień kolejnego miesiąca. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby uregulować taką składkę wcześniej. W rozliczeniu rocznym zostanie odliczone wówczas 13, a nie 12 zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne i będzie to prawidłowe.
Daniny na rzecz ZUS rozliczane są w rachunku podatkowym według daty ich faktycznej zapłaty, dlatego nie będzie takiej możliwości, jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się opłacić je dopiero w przyszłym roku.
– Ustawodawca zafundował nam nowy ład, zgodnie z którym od stycznia 2022 roku znika możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku na dotychczasowych zasadach. De facto oznacza to, że składka zdrowotna przybiera formę podatku dochodowego. Może to i niewiele, ale przyspieszenie zapłaty składki za grudzień umożliwi odliczenie składki chociaż za jeden miesiąc i oszczędność w portfelu przedsiębiorcy nawet kilkaset złotych – wyjaśnia Krzysztof Zawadzki.
Bardzo ważnym warunkiem, aby skorzystać z tego udogodnienia jest to, aby wszystkie należne składki za grudzień zapłacić do 31.12.2021 r.
Warto tu przytoczyć publikowaną w sieci odpowiedź ZUS-u na pytanie podatnika: Przepisy nie zabraniają opłacenia składek z wyprzedzeniem, np. za grudzień 2021 r. w grudniu 2021 r. Muszą zostać jednak uregulowane wszystkie należne składki, do który opłacania jest zobowiązany płatnik składek, tj. na wszystkie ubezpieczenia i fundusze a nie tylko na samo ubezpieczenie zdrowotne, jedną wpłatą na nadany płatnikowi indywidualny numer rachunku składkowego NRS. Dokumenty rozliczeniowe mogą zostać złożone po opłaceniu składek, jednak nie później niż w ustawowym terminie, tj. w przypadku dokumentów za grudzień 2021 r. najpóźniej do 5, 10 lub 15 stycznia 2022 r.
Według Gazety Prawnej natomiast, potwierdzeniem legalności opisanego wyżej podejścia jest wykładnia zarówno ZUS, jak i Ministerstwa Finansów, która została przedstawiona podczas spotkania Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców w dniu 24 listopada 2021 r.
– Ministerstwo Finansów potwierdziło również, że przedsiębiorcy którzy zapłacą składkę zdrowotną za grudzień 2021 w styczniu 2022 r., nie odliczą jej od podatku tak, jak wynika z obowiązujących obecnie przepisów – dodaje Krzysztof Zawadzki.
Dla przypomnienia, od stycznia 2022 r.
- przedsiębiorca rozliczający się na zasadach ogólnych zapłaci 9 % składkę zdrowotną podobnie jak osoby pracujące na umowę o pracę i zatrudnione na umowach zlecenia;
- osoby rozliczające się podatkiem liniowym zapłacą składkę zdrowotną w wysokości 4,9% od dochodu;
- u ryczałtowców wysokość składki zdrowotnej będzie uzależniona od wysokości przychodu i wyniesie 9% podstawy jej wymiaru. Będzie się ona opierać na trzech stawkach: 1) 60% przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach nieprzekraczających 60 tys. zł; 2) 100% przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach w przedziale od 60 tys. zł do 300 tys. zł; 3) 180% przeciętnego wynagrodzenia przy rocznych przychodach przekraczających 300 tys. zł.
Warto więc skorzystać z dobrodziejstwa zmian przejściowych, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na prezenty.