Opolskie nie wybuduje sieci regionalnej

534

Władze Opolszczyzny nie muszą martwić się o wykonanie w terminie prac związanych z budową sieci internetu szerokopasmowego. Powód? Region po prostu nie realizuje tego unijnego zadania. – informuje Radio Opole.

– Kiedy ogłoszono nabór wniosków, mieliśmy związane ręce ze względu na przyjętą tak zwaną linię demarkacyjną – dla Radia Opole tłumaczy Agnieszka Ślusarz, pełniąca obowiązki zastępcy dyrektora Departamentu Koordynacji Programów Operacyjnych Urzędu Marszałkowskiego.
– Linia demarkacyjna określa kierunki wsparcia między poszczególnymi programami w sposób wykluczający realizowanie tych samych zadań. W 2010 roku – już po ogłoszeniu konkursu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego – ministerstwo dopuściło możliwość finansowania takich inwestycji w ramach regionalnych programów. Dla województwa opolskiego było jednak za późno, ponieważ wszystkie pieniądze przeznaczone na ten nabór zostały rozdysponowane – wyjaśnia Agnieszka Ślusarz.
Zarząd Województwa Opolskiego zlecił kilka lat temu wykonanie ekspertyzy na temat infrastruktury sieciowej w regionie.
– Doszliśmy do wniosku, że Opolszczyzna należy do regionów, gdzie istniejąca infrastruktura telekomunikacyjna jest jedną z najlepszych w kraju, a stopień pokrycia infrastrukturą zbliża się do 100 procent. Głównym problemem nie jest brak światłowodowej sieci szkieletowej, bo ta jest obecna w każdej gminie. Chodzi o niewystarczającą infrastrukturę ostatniej mili, czyli brak podłączenia do mieszkańców lub niezadowalający ich stan. To uniemożliwia podłączenie wszystkich zainteresowanych do sieci – zaznacza.
Źródło: Radio Opole
Zdjęcie: natemat.pl