Dziennik Gazeta Prawna, powołując się na nieoficjalne źródło, informuje, że operatorzy telekomunikacyjni zostaną stroną w postępowaniu dotyczącym uznania dostawców sprzętu do budowy sieci 5G za podmiot stanowiący wysokie ryzyko. Zmiana wprowadzona będzie na wniosek przedstawicieli branży.
Z informacji DGP wynika, że największe telekomy będą mogły wypowiedzieć się w sprawie dostawców wysokiego ryzyka. Do tej pory legislator przekonywał, że niedopuszczenie firm telekomunikacyjnych ma uchronić proces i wydanie decyzji od opóźnień.
Od powyższego sprzeciw złożyła m.in. Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji. KIGEiT argumentowała, że „z uwagi na szczególną wagę postępowania w sprawie uznawania za dostawcę wysokiego ryzyka i jego bardzo daleko idące skutki rynkowe i potencjalnie społeczne, niezbędne jest zapewnienie udziału w postępowaniu podmiotów, na których prawa i obowiązki oddziaływać będzie decyzja”.
Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w KPRM odpowiedzialny za cyfryzację, przekonywał, że resort nie chce dopuścić do „wykorzystywania procedury administracyjnej do przedłużania procesu oceny dostawców”.
Projekt ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa przewiduje, że postępowanie w sprawie operatorów wysokiego ryzyka będzie prowadził minister ds. cyfryzacji, a jego decyzja będzie poprzedzana opinią Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa. Proces oparty będzie o przepisy prawa administracyjnego (z wyłączeniem niektórych).
Na przyjęcie ostatecznych przepisów KSC oczekuje Urząd Komunikacji Elektronicznej, który szykuje się do ogłoszenia aukcji 5G. Poznanie wytycznych dotyczących zasad bezpieczeństwa budowanej sieci i oceny ryzyka dostawców jest niezbędne.
Wynik postępowania będzie warunkował, czy operatorzy będą mogli budować sieć 5G, wykorzystując sprzęt od m.in. Huawei.
Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl