Projekt MdO, czyli Mały i Średni Operator Telekomunikacyjny dla Ogólnopolskich, umożliwia operatorom start pod jednym szyldem w przetargach i konkursach. W latach 2019 – 2021 przedsięwzięcie zanotowało osiągnięcia w projektach szkolnych (OSE). Głównymi beneficjentami byli Mali i Średni Operatorzy Telekomunikacyjni (MiŚOT).
Przed MdO kolejne postępowania organizowane przez NASK. Spółka przygotowuje się również do startu w innych dużych przetargach. Wymaga to jednak analizy posiadanych narzędzi i wdrożonych procedur, a następnie ich udoskonalenia.
To również okazja na podsumowanie dotychczasowych działań dotyczących budowy Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. Operatorzy mogli przedstawić swoje spojrzenie na przebieg MdO w ankiecie, której celem było zebranie informacji zwrotnych od uczestników. Udział w niej wzięło 50 operatorów, a oceny dokonywano w pięciostopniowej skali.
— Dotychczasowe dokonania MdO należy określić jako sukces. Otworzyliśmy drogę do przetargów w skali ogólnopolskiej dla wielu operatorów telekomunikacyjnych. Przed nami jeszcze sporo usprawnień, szczególnie zależy mi na automatyzacji procesów, a do tego potrzebny nam był głos MiŚOT-ów, którzy działali razem z nami. Cieszę się, że ocenili oni MdO bardzo pozytywnie — Łukasz Biernacki, jeden z liderów projektu.
Sondaż składał się z pytań otwartych, które umożliwiły operatorom opisanie własnych doświadczeń, oraz zamkniętych, które dotyczyły funkcjonalności platformy ENGi oraz automatycznych mailingów, współpracy z NASK, przydatności materiałów i instrukcji w MiWiedzy, a także kontaktu z biurem projektowym i ogólnej przydatności Projektu MdO.
Ankietowani najwyżej właśnie ten ostatni aspekt, co oznacza, że cel projektu trafił w oczekiwania odbiorców (średnia odpowiedzi równa 4,6 pkt). Dzięki MdO dla wielu z nich mogło wystartować w krajowych przetargach. Do zdecydowanych pozytywów MdO należy zaliczyć też sprawną i fachową komunikację z biurem projektowym (4,3 pkt).
Uznanie ankietowanych zyskał przede wszystkim sposób zarządzania inicjatywą, błyskawiczne reagowanie na napotkane problemy i ciągłe usprawnienia zarówno sposobu startu w przetargach, jak i późniejszych działań wdrożeniowych.
Zrozumiałość automatycznych mailingów i ogólna funkcjonalność platformy także została wysoko oceniona (kolejno 4,2 i 4,1 pkt). To ważne, gdyż stawiając na automatyzację i przystępność stosowanych rozwiązań, MdO może usprawnić zarówno własną pracę, jak i uczynić start w postępowaniach przetargowych bardziej przyjaznym dla MiŚOT-ów.
MiWiedza, baza wiedzy dla MiŚOT-ów zawierająca praktyczne informacje niezbędne do prowadzenia biznesu oraz zarządzania procesami i zasobami ludzkimi, okazała się cenną skarbnicą wiedzy. Średnia ocena MiWiedzy wyniosła 4 pkt, co pokazuje, że uczestnicy MdO skorzystali ze zgromadzonych materiałów. Na 3,6 pkt oceniono natomiast współpracę z Naukową i Akademicką Siecią Komputerową (NASK), czyli operatorem sieci OSE. Przedstawiciele MdO są zdania, że na taki wynik wpływ miał początkowy proces docierania się współpracy między podmiotami, a także sam fakt, że OSE było nową inicjatywą, która również musiała się rozpędzić. Na bazie doświadczeń udało się wypracować nowe, bardziej pasujące procedury, które teraz umożliwiają sprawniejszą realizację zamówień. Działania podjęte przez MdO i NASK miały pozytywny skutek i przyczyniły do większego zainteresowania postępowaniami przetargowymi.
W ramach pytań otwartych operatorzy mogli podzielić się przemyśleniami dotyczącymi tego, co można jeszcze w inicjatywie udoskonalić, a także wrażeniami z dotychczasowej współpracy z poszczególnymi sekcjami MdO oraz pomysłami na kolejne obszary, które projekt powinien objąć swoją aktywnością w przyszłości. Warto odnotować, że odpowiedzi zawierały konstruktywne pomysły i cenne uwagi.
— Realne wyniki w postępowaniach, bardzo dobre oceny w ankiecie i pozytywny oddźwięk wśród operatorów to potwierdzenie, że MdO okazało się sukcesem — ocenia wyniki badania Aldona Stępień, współpracowniczka projektu. — To ogromna zasługa pracowników MdO! – dodaje.
Łukasz Biernacki patrzy już w przyszłość:
— Zamierzamy startować też w innych niż szkole postępowaniach. Dla MiŚOT-ów będzie to oznaczać dalszy wzrost przychodów, nowe zlecenia, a przecież o to nam wszystkim chodzi.
Oznacza to, że przed MdO jeszcze dużo ciekawych inicjatyw i wyjątkowych aktywności.
Zobacz też: