Ministerstwo Cyfryzacji zorganizowało pierwszy okrągły stół dla kobiet i dla podniesienia ich liczby w zawodach IT. Udział w nim wzięły cyfrowe ekspertki i kobiety aktywnie działające na rzecz rozwoju zaawansowanych kompetencji cyfrowych. Propozycji ich rozwiązań obecnej sytuacji wysłuchał Krzysztof Gawkowski.
Okrągły stół został zorganizowany w celu wypracowania rozwiązań dla realizacji celów wyznaczonych w Programie Rozwoju Kompetencji Cyfrowych. Jednym z nich jest osiągnięcie 29 proc. udziału kobiet jako specjalistów ICT do 2030 r.
W roku 2022 kobiety stanowiły 16,7 proc. osób pracujących w ICT w Polsce. Średnia europejska wynosi 18,9 proc. Większy udział kobiet w tej branży to nei tylko zwiększenie jej inkluzywności, ale także remedium na deficyt wykwalifikowanych kadr.
– Równowaga płci w tym zakresie jest korzystna zarówno dla samych kobiet, jak i dla rozwoju branży. Większy udziału kobiet w sektorze ICT przyczyni się do zwiększenia różnorodności, która zapewni nie tylko innowacyjność branży, lecz także zmniejszy wciąż rosnący deficyt wykwalifikowanych kadr. Koncepcja okrągłego stołu powstała, ponieważ zależy nam, aby rozmawiać z ekspertkami tego obszaru i zaprojektować najbardziej optymalne rozwiązania. Chcemy również promować kobiety, które już osiągnęły sukces, mogą podzielić się swoimi doświadczeniami i będą wspierać inne osoby – powiedział Krzysztof Gawkowski podczas okrągłego stołu.
Dlatego też Ministerstwo Cyfryzacji opracowało Program Rozwoju Kompetencji Cyfrowych. Wprowadza on szereg różnych zmian i ulepszeń w celu zapewnienia stałego wzrostu kompetencji cyfrowych każdej osobie w Polsce. Okrągły stół był okazją to zaproponowania uzupełniających to propozycji legislacyjnych, a także działań nie legislacyjnych wspierających realizację programu.
Poruszono tematy dotyczące skutecznego zwiększania udziału kobiet w branży IT, usunięcie „szklanego sufitu” w ICT czy likwidowanie barier, które kobiety napotykają w zawodach uznawanych stereotypowo za męskie. Uczestniczki okrągłego stołu proponowały dobre praktyki dla branży, także dotyczące szkoleń ICT kierowanych do kobiet.
Źródło: gov.pl