TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Od 1 czerwca zastrzeżony PESEL chroni pełniej

Od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje, takie jak banki i firmy telekomunikacyjne będą miały obowiązek sprawdzać bazę zastrzeżonych numerów PESEL. W przypadku oszustwa, wyłudzenia pożyczki czy wzięcia kredytu na wykradzione dane, te instytucje będą musiały udowodnić, że dopełniły wszelkich czynności i zweryfikowały podane im dane wierzyciela.

Od 17 listopada obywatele i obywatelki mogą zastrzec swój PESEL, by nikt niepowołany nie zaciągnął zobowiązań na ich dane.

Coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązanie. Chcą w ten sposób chronić swoje dane osobowe, ale także uniknąć konsekwencji kradzieży dokumentów i danych.

– Do tej pory to ofiary kradzieży danych borykały się z problemem konsekwencji, jakie musieli ponosić z tytułu np. zaciągniętych pożyczek. Właśnie dlatego warto zastrzec numer PESEL. Po pierwsze, usługa jest bezpłatna. Po drugie – oszuści nie będą mogli użyć twojego zastrzeżonego numeru PESEL. A po trzecie – w każdej chwili możesz zastrzec numer PESEL ale też i cofnąć jego zastrzeżenie – wyjaśnia Elżbieta Michalkova, główna specjalistka Departament Polityki Konsumenciej UKE.

Chociaż do tej pory ochrona danych nie była pełna, gdyż instytucje nie miały obowiązku każdorazowej weryfikacji numeru PESEL w bazie w przypadku podpisywania umowy. Od 1 czerwca 2024  r, to się zmieni. Teraz  instytucje będą musiały udowodnić, że dopełniły wszelkich czynności i zweryfikowały podane im dane wierzyciela. Dzięki temu osoby, które zastrzegły PESEL są lepiej chronione przed konsekwencjami związanymi z kradzieżą danych.

Jak zastrzec PESEL?

Zastrzec PESEL można w aplikacji mObywatel 2.0 i na stronie internetowej mobywatel.gov.pl. Tak samo w każdej chwili można wycofać takie zastrzeżenie, gdy np. gdy rzeczywiście potrzebujemy pożyczki.

Zastrzeżenie PESEL-u nie zmienia sposobów korzystania z niego przy załatwianiu spraw urzędowych, czy kontaktach z ochroną zdrowia takich jak wizyta lekarska i kupowanie leków na receptę.

W przypadku, gdy numer PESEL jest zastrzeżony, nie można podpisać umowy o kredyt czy pożyczkę, a także zrobić zakupów na raty. Uniemożliwia to załatwianie niektórych spraw notarialnych. Nie można też otrzymać także duplikatu karty SIM. Na czas załatwienia tego typu spraw należy cofnąć zastrzeżenie. Później można PESEL zatrzeć ponownie.

Źródło: UKE

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze