TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

1,2 mln osób zastrzegło swój PESEL. Ty też możesz to zrobić

Od 17 listopada 2023 r. można zastrzeż swój numer PESEL. Od tego czasu wiele osób skorzystało z tej możliwości. Już 1,2 mln Polek i Polaków w ten sposób chroni się przez konsekwencjami kradzieży dokumentów czy danych.

Od 17 listopada 2023 r. istnieje możliwość zastrzeżenia numeru PESEL dla ochrony przez konsekwencjami, jakie niesie kradzież dokumentów lub danych. Zastrzeżenie sprawia, że instytucje finansowe nie udzielą pożyczki czy kredytu osobie o danym numerze PESEL. Nie będzie można także zaciągnąć na te dane innych zobowiązań finansowych.

1,2 mln osób skorzystało z tej ochrony, chociaż pełna będzie dopiero od 1 czerwca 2024 r. Wtedy instytucje ujęte w ustawie jak banki czy firmy telekomunikacyjne będą miały obowiązek sprawdzać bazę zastrzeżonych numerów PESEL. Ten czas jest potrzebny, by instytucje te mogły się dostosować do wymogów prawych.

Warto jednak już teraz zabezpieczyć swoje dane poprzez zastrzeżenie numeru PESEL. Można to zrobić w aplikacji mObywatel i na stronie internetowej mobywatel.gov.pl.

Zastrzeżenie numeru PESEL można cofnąć w przypadku, gdy sami potrzebujemy chociażby pożyczki. Wtedy na czas podejmowania zobowiązań finansowych wycofujemy zastrzeżenie. Później numer PESEL ponownie można zastrzec.

Jak chroni zastrzeżenie numeru PESEL?

Zastrzeżenie numeru PESEL chroni przed:
– wyłudzeniem pieniędzy,
– wyrobieniem duplikatu karty SIM prowadzącym do SIM swappingu.

Po wejściu w życie pełnej ochrony zgodnie z przepisami (po 1 czerwca 2024 r.), osoba pokrzywdzona nie będzie musiała przejmować się konsekwencjami zaciągania zobowiązań na jej dane. Nie będzie musiała spłacać kredytu zaciągniętego przez złodziei.

Firmy podpisujące tego typu umowy będą musiały udowodnić, że dopełniły wszelkich formalności i właściwie zweryfikowały dane osoby zaciągającej kredyt. Jeśli dany numer PESEL będzie zastrzeżony w okresie, w którym zobowiązanie było zaciągane, to jego posiadacz nie będzie musiał dopełniać obowiązków wynikających z danej umowy.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...