Oczekiwany moment nadszedł: inflacja spada

Najnowszy szybki szacunek cen towarów i usług opublikowany przez GUS tchnie nadzieją. Godnie z nim w kwietniu inflacja wyniosła 14,7 proc. To najniższa jej wartość od prawie roku.

W kwietniu 2023 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku wzrosły w stosunku do analogicznego miesiąca roku 2022 o 14,7 proc. Oznacza to kolejny spadek inflacji w tym roku i dotarcie do poziomu, który miała między majem a czerwcem roku ubiegłego.

Nadal nie jest to sytuacja pozwalająca się określić jako dobra i daleko jej do celu inflacyjnego. Jednak utrzymujący się od dwóch miesięcy trend spadku inflacji jest czymś, na co wielu czekało od miesięcy.

W rozłożeniu na poszczególne składowe widoczny jest wciąż największy problem z cenami żywności. Tutaj wzrost wyniósł 19,7 proc. Jednak paliwa do prywatnych środków transportu odnotowały nieznaczny spadek cen  (o 0,1 proc) w stosunku do tych, które były w kwietniu 2022 r.

Wciąż utrzymuje się wzrost cen w stosunku do poprzedniego miesiąca. Tym razem wyniósł on 0,7 proc. Tutaj jednak pozytywnie wyglądają ceny zarówno paliw, jak i nośników energii. Te pierwsze potaniały o 1,2 proc., te drugie są tańsze o 0,3 proc.

Źródło: stat.gov.pl