TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nowy wiatr w żagle LoRaWAN

Część spośród małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych zaangażowała się już w tworzenie ogólnopolskiej sieci LoWaWAN. W czasie wyborów samorządowych projekt ten wszedł w lekki zastój, władze Grupy MiŚOT zapewniają jednak, że wkrótce ponownie nabierze wiatru w żagle.

– Chcemy zbudować ogólnopolską sieć LoRaWAN w oparciu o infrastrukturę lokalnych operatorów – przypomina Sebastian Kachel, wiceprezes MiŚOT SA. – Oczywiście tak duże przedsięwzięcie wymagało podzielenia działań na etapy. Założyliśmy, że chcemy najpierw, by w każdym powiecie znalazła się co najmniej jedna taka bramka. Przekłada się to na 380 lokalizacji. Następnie będziemy dążyć do zagęszczenia sieci w zależności od zapotrzebowania. W drugim etapie te same założenia chcemy zrealizować na poziomie gmin i to jest już bardzo ambitny etap, bo mamy ich w Polsce niemal 2500.

Aby zmobilizować lokalnych operatorów do instalowania bramek LoRaWAN, podjęta została decyzja o powiązaniu promocji projektu Polski Internet Rzeczy z konkursem Gmina Przyjazna MiŚOT-om.

– Zwycięskie gminy otrzymywać będą pakiet czujników, do których wdrożenia lokalni operatorzy potrzebują działającej sieci LoRaWAN – wyjaśnia Sebastian Kachel.

Do projektu można zgłosić się wypełniając ankietę: LoRaWAN – EPIX, zaś instalacja bramki nie wiąże się z dodatkowymi kosztami.

– Wypełnienie ankiety to także początek ścieżki do zarabiania na produktach Sencito – podkreśla Artur Tomaszczyk z projektu MdI.

Przypominamy także webinar, w którym wzięli udział eksperci Projektu MdI z Grupy MiŚOT – Tomasz Brol i Artur Tomaszczyk. Dotyczył on pomiarów dwutlenku węgla w pomieszczeniach (zbyt wysoki poziom tego związku chemicznego w pomieszczeniach wpływa na naszą pracę, zdolności poznawcze oraz zdolności strategicznego myślenia) i nie tylko: https://fb.watch/syAQN3wyJh.

Czytaj także:

Co dalej z LoRaWAN? – ISPortal

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze