TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nowy superkomputer w Europie

W ramach partnerstwa European High Performance Computing Joint Undertaking (EuroHPC) powstał LUMI, najnowszy europejski superkomputer.

LUMI to najszybszy i najbardziej energooszczędny superkomputer w Europie. (zajmuje również trzecie miejsce na świecie). Jest to wspólne przedsięwzięcie EuroHPC oraz konsorcjum dziesięciu krajów europejskich: Finlandii, Belgii, Czech, Danii, Estonii, Islandii, Norwegii, Polski, Szwecji i Szwajcarii.

Margrethe Vestager, wiceprzewodnicząca UE odpowiedzialna za digitalizację, powiedziała: – To ważny krok w cyfrowej i zielonej transformacji Europy. Dzięki ogromnej mocy obliczeniowej LUMI umożliwi w znacznie szybszym tempie przełomy naukowe, na przykład w medycynie i badaniach klimatycznych. Może to dotyczyć opracowywania szczepionek, diagnozowania raka lub łagodzenia skutków zmiany klimatu. To doskonały przykład ogromnego potencjału AI, która może poprawić nasze życie.

Oczekiwana wydajność tego superkomputera to 550 petaflopsów (550 milionów miliardów obliczeń na sekundę). LUMI będzie też w pełni zasilany energią odnawialną: wykorzysta naturalne systemy chłodzenia, a jego ciepło odpadowe będzie stanowić około 20 procent sieci ciepłowniczej w mieście, w którym się znajduje.

Źródło: digital-strategy.ec.europa.eu

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...