Nowy rekord prędkości internetu. Robi naprawdę wrażenie

740
UN

Najszybsze obecnie łącza internetowe dostępne komercyjnie pozwalają osiągnąć prędkość w postaci 10 Gb/s. Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu Londyńskiego osiągnęli niebywałą wręcz prędkość.

Inżynierom z KDDI Research, UCL Uniwersytetu Londyńskiego oraz Xtera udało się osiągnąć prędkość w postaci aż 178 Tb/s i ustanowili w ten sposób nowy rekord w przypadku pobierania danych z sieci.

178 Tb/s to 178 milionów megabitów na sekundę. Oznacza to, że gdybyśmy mieli takie łącze w domu, to moglibyśmy pobrać całą bibliotekę Netfliksa w mniej niż jedną sekundę.

Osiągnięcie takiej prędkości jest możliwe dzięki wykorzystaniu nowych technologii, które pozwalają przesyłać więcej danych przez istniejące światłowody.

Obecne infrastruktury mają przepustowość do 4,5 THz i można je zwiększać do 9 THz. Nowe rozwiązanie sprawiło, że udało się wykorzystać aż 16,8 THz. Co ważne, nowa technologia pozwala na jej wykorzystanie w połączeniu z istniejącymi światłowodami, których nie trzeba by było zmieniać. Dziennikarze z redakcji Komputerświat studzą jednak entuzjazm wielu z nas na pojawienie się takich prędkości w domu.

Źródło: Komputerświat