TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nowy lider na liście najszybszych komputerów świata

Najpotężniejszy na świecie komputer oddany do użytku w Japonii. System obliczeniowy o nazwie Fuguku pozwoli na prowadzenie różnych badań naukowych. Obecnie zajmuje się zwalczaniem pandemii COVID-19.

Budowa superkomputera trwała siedem lat. Powstawał we współpracy z firmą Fujitsu. Teraz znajduje się w japońskim instytucie naukowo-badawczym Riken. Zajmuje tam 432 szafy.

System obliczeniowy Fugaku, na którym pracuje komputer, jest 100 razy szybszy niż poprzedni, który pracował w Riken. Ma wydajność rzędu 442 petaflopsów. Pozwala to na trzy razy szybszą pracę niż obecnego lidera listy Top500 najszybszych komputerów świata – IBM Summit. Teraz spadnie on na drugie miejsce.

Nad nowym liderem w rankingu najszybszych komputerów pieczę powierzono japońskiej placówce RIST (Research Organization for Information Science and Technology). Wytypowano kilkadziesiąt projektów, które w najbliższych miesiącach będą na tym komputerze uruchamiane.

Obecnie testuje on szereg aplikacji medycznych, które pomogą zwalczyć pandemię COVID-19. Także w przyszłości superkomputer ma być wykorzystywany do badań naukowych. Będą to m.in. opracowywanie nowych leków czy śledzenie zmian klimatycznych.

Źródło: www.computerworld.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...