Nowy gigant telekomunikacyjny w Wielkiej Brytanii

fot. Pixabay

Virgin Media i O2 łączą siły. Dzięki tej fuzji powstanie największy na wyspach telekom, który obsługiwać będzie 46 milionów użytkowników.

Virgin Media to operator, który należy do amerykańskiego koncernu Liberty Global. W Polsce jest właścicielem sieci UPC. Oferuje dostęp do telewizji kablowej, internetu stacjonarnego oraz usług komórkowych.

O2 to brytyjska sieć komórkowa należąca do hiszpańskiego koncernu Telefonica. W Wielkiej Brytanii obsługuje ponad 34 mln abonentów.

Teraz te dwie firmy łączą siły. Negocjacje trwały kilka lat, teraz obie strony osiągnęły ostateczne porozumienie w sprawie fuzji. Obecna wycena rynkowa O2 wynosi 12,7 mld funtów, natomiast wartość Virgin Media to 18,7 mld funtów. W efekcie połączenia ma powstać nowy podmiot o wartości szacowanej na 31 mld funtów, który będzie obsługiwał 46 mln użytkowników internetu, telewizji kablowej oraz usług mobilnych w Wielkiej Brytanii.

Liberty Global i Telefonica będą miały po 50 proc. udziałów. Każda ze stron będzie miała możliwość sprzedaży akcji po trzech latach od momentu sfinalizowania fuzji, jednak na razie obie firmy deklarują, że nie mają w planach takich działań.

Fuzja musi uzyskać odpowiednie zgody ze strony instytucji regulacyjnych w Wielkiej Brytanii, dlatego zakończenie połączenia zostało przewidziane na połowę 2021 r.

Źródło: Wirtualne Media