TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nowe stawki opłat telekomunikacyjnych w Prawie Komunikacji Elektronicznej

Ministerstwo cyfryzacji przekazało informacje na temat projektu nowych stawek opłat telekomunikacyjnych projektowanych w ustawie Prawo Komunikacji Elektronicznej. Nowe stawki i ich wysokość budzą spore emocje operatorów telekomunikacyjnych.

Pisaliśmy już o tym, że w planach ministerstwa cyfryzacji jest podniesienie opłaty telekomunikacyjnej. Przeciwko planom wystąpiła Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, ale też inni przedstawiciele branży.

Ministerstwo wyjaśnia podwyżkę

Gdy w lutym skierowano projekt do konsultacji, planowana była zmiana stawki podnosząca ją o 400 proc. Sprzeciw przedstawicieli branży odniósł skutek. Ministerstwo proponuje wzrost rocznego wskaźnika opłaty telekomunikacyjnej do poziomu 0,15 proc rocznych przychodów przedsiębiorstwa. Jest to podwyżka o 200 proc. w stosunku do stanu obecnego. Uzasadnieniem jest stała stawka, która funkcjonuje od 2004 r.

Ministerstwo cyfryzacji zapewnia, że podwyżki opłat zamieszczone w projekcie Prawa Komunikacji Elektronicznej nie przełożą się na skokowy wzrost kosztów. Jednak te zapewnienia dotyczą obywateli, czyli klientów operatorów telekomunikacyjnych, a nie samych operatorów.

W projekcie ustawy znalazła się propozycja powiązania opłaty telekomunikacyjnej z przeciętnym wynagrodzeniem. Spowodowałoby to stały wzrost stawki.

Którzy przedsiębiorcy będą wnosili opłatę

W projekcie znalazło się nowe wskazania przedsiębiorców telekomunikacyjnych zobowiązanych do zapłaty opłaty telekomunikacyjnej.  W 2024 r. opłatę uiszcza 300 podmiotów. Obecny projekt zakłada, że będzie ona obowiązywać 200 podmiotów.

Zobowiązani do tego będą wszyscy przedsiębiorcy, których przychody z tytułu prowadzenia działalności telekomunikacyjnej w poprzednim roku obrotowym stanowiły tysiąckrotność przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim roku kalendarzowym. Za rok 2023 dotyczyłoby to tych, których przychody przekroczyły 7 155 480 zł.

Wraz ze zmianami przeciętnego wynagrodzenia próg ten będzie się podnosił.

Ustawa określa jedynie górne limity opłat, natomiast faktyczna ich wysokość określona będzie dopiero rozporządzeniem Rady Ministrów.

Udostępniono także porównanie projektowanych regulacji oraz stanu obecnego:

Źródło: gov.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze