TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nowe prawo komunikacji elektronicznej przyjęte

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy prawo komunikacji elektronicznej. Ma zastąpić prawo telekomunikacyjne 16 lipca 2004 r. Przyjęto także przepisy wprowadzające tę ustawę. 

Ostatnie lata to dynamiczny proces informatyzacji gospodarki w Polsce. Na rynek wchodzą kolejne rozwiązania technologii informacyjno – komunikacyjnych (ICT). Znajdują nowe zastosowania w różnych gałęziach gospodarki. Zmienia się sposób prowadzenia biznesu, edukacja czy medycyna, a nawet administracja państwowa. To wszystko wymaga odpowiednich regulacji, które będą odpowiadać zapotrzebowaniu rynku.

Projekt ustawy prawo komunikacji elektronicznej dostosowuje przepisy w Polsce do regulacji unijnych. Dotyczy to ustanowienia Europejskiego kodeksu łączności elektronicznej. Nowe przepisy obejmą funkcjonowanie rynku komunikacji elektronicznej w sposób kompleksowy. Wprowadzą chociażby możliwość otrzymania zwrotu środków przedpłaconych i pozostałych na koncie (w przypadku prepaid) w sytuacji wygaśnięcia konta.

Nowe przepisy dotyczą zarówno operatorów telekomunikacyjnych jak i dostawców usług Over the Top takich jak aplikacje internetowe i komunikatory. Uregulowane zostaną zasady wykonywania ich działalności. Zarówno w przypadków tej polegającej na dostarczaniu publicznych sieci telekomunikacyjnych, jak i świadczeniu usług komunikacji elektronicznej.

Co jeszcze się zmieni?

Nowe prawo komunikacji elektronicznej ustala kwestie związane z gospodarowaniem częstotliwościami, a także zasobami numeracji oraz zapewnieniem dostępu do sieci telekomunikacyjnych.

Ochrona użytkowników końcowych ma być wprowadzona przede wszystkim przez nowe obowiązki informacyjne i wzmocnienie uprawnień zawierania i rozwiązywania umowy. Przedterminowe rozwiązanie umowy będzie związane z przepisami ograniczającymi wysokość roszczeń odszkodowawczych, które stosują dostawcy usług wobec abonenta. Wspomniana zmiana dotycząca usługi prepaid też ma poprawić sytuację abonentów.

Z projektem ustawy prawo komunikacji elektronicznej, przyjęty został również projekt ustawy przepisy wprowadzające ustawę – prawo komunikacji elektronicznej. Zawiera on nim przepisy przejściowe i dostosowujące. Pojawiają się zmiany w wielu innych ustawach, które związane są z nowymi regulacjami dotyczącymi łączności elektronicznej.

Nowe przepisy wejdą w życie po sześciu miesiącach od ogłoszenia. Tylko niektóre przepisy będą obowiązywać w innych terminach.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...