TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nowa odsłona AI – humanoidalne roboty w fabrykach

Start-up Figure AI zaprezentował roboty przypominające z wyglądu ludzi. Wykorzystują one zaawansowane rozwiązania sztucznej inteligencji. Niebawem mogą zostać przeznaczone do składania samochodów BMW w USA.

Robotyczny start-up – Figure AI – odpowiedzialny za projekt jest wspierany przez Microsoft, OpenAI i Nvidię. Informacje na ten temat przekazuje „Financial Times”. Podaje też, że młoda firma wyceniana jest na 2,6 mld dol. I nic dziwnego, bo zamierza zrewolucjonizować rynek pracy wprowadzając na niego humanoidalne roboty z rozbudowaną sztuczną inteligencją

W tym celu start-up zawarł m.in. umowę z OpenAI. Ma to pozwolić na opracowanie „modeli sztucznej inteligencji nowej generacji dla robotów humanoidalnych”. Zawarł też kontrakt na infrastrukturę sztucznej inteligencji z Microsoftem.

— Naszą wizją w Figure jest jak najszybsze wprowadzenie robotów humanoidalnych do operacji komercyjnych — powiedział Brett Adcock, dyrektor generalny Figure AI.

Firmę założył niespełna dwa lata temu. Jest on również współzałożycielem latającej taksówki Archer Aviation.

Humanoidalne roboty w pracy

Figure AI przekonuje, że jej humanoidalne roboty są odpowiedzią na niedobór siły roboczej na rynku pracy. Produkty mogą wykonywać zadania takie jak chociażby przenoszenie skrzyń na przenośnik taśmowy. Będą mogły pracować w niebezpiecznych miejscach pracy w USA.

Pierwszym pomysłem jest składanie samochodów BMW. Start-up podpisał już umowę z firma. Wdrożenie robotów w fabryce w Karolinie Południowej ma to nastąpić jeszcze w tym roku. To odpowiedź na doniesienia o tym, że do 2030 r. amerykański sektor produkcyjny będzie miał 2,1 mln nieobsadzonych miejsc pracy. Czy humanoidalne roboty wypełnią tę lukę?

Źródło: businessinsider.com.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...