Poszerzono opcje płatności w aplikacji mObywatel. Teraz obok Blika pojawiła się też możliwość dokonywania ich za pomocą kart płatniczych. W przyszłym roku ma nastąpić kolejne rozszerzenie płatności o cyfrowe portfele Apple i Google.
Płatności wobec urzędów poprzez mObywatela można było dotychczas dokonywać tylko poprzez Blika. Teraz można to robić również z wykorzystaniem kart płatniczych. Pilotaż nowej metody płatności rozpoczął się w Złotoryi.
– Aplikacja mObywatel jest nieustannie rozwijana i ulepszana, aby jeszcze bardziej ułatwić życie obywatelom. Wprowadzenie kolejnych opcji płatności ma zwiększać wygodę i dostępność usług publicznych. Naszym celem jest, aby każdy mógł załatwiać swoje sprawy urzędowe szybko i bez zbędnych komplikacji. Pracujemy nad kolejnymi udogodnieniami, w tym nad wprowadzeniem cyfrowych portfeli – powiedział Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.
ePłatności w mObywatelu
Projekt ePłatności w mObywatelu prowadzi Ministerstwo Cyfryzacji i Centralny Ośrodek Informatyki we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz Fundacją Polska Bezgotówkowa. Korzysta z niego ponad 50 polskich gmin.
– ePłatności to jedna z ważniejszych funkcji, jaką oferuje mObywatel. Możliwość łatwego i bezpiecznego płacenia z poziomu aplikacji za sprawy urzędowe to nie tylko ułatwienie dla obywateli, ale przede wszystkim duże usprawnienie dla samorządów – zapewnia Joanna Erdman, prezeska zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Do końca lipca zrealizowano za pomocą ePłatności aż 78 300 transakcji. Do tego momentu wszystkie z nich odbywały się poprzez Blika. Teraz użytkownicy będą mogli korzystać także z kart płatniczych.
– Wprowadzenie płatności kartami w aplikacji mObywatel to kolejny krok w rozwoju naszej platformy. Chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i w jak największym stopniu ułatwić im regulowanie opłat urzędowych. Poszerzamy wachlarz metod płatności i już pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami, które sprawią, że kontakt z urzędem będzie szybki, bezpieczny i bezproblemowy – mówi Karolina Matysiak, dyrektorka ds. rozwoju usług płatniczych w Centralnym Ośrodku Informatyki.
Za co zapłacimy przez ePłatności?
Mieszkańcy miejscowości i gmin, które uczestniczą w programie pilotażowym ePłatności, mogą za pośrednictwem mObywatela opłacić:
– podatek od nieruchomości,
– opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi,
-podatek leśny od osób fizycznych,
– podatek rolny od osób fizycznych,
– łączne zobowiązanie pieniężne.
– Jesteśmy przekonani, że dzięki możliwości opłacania podatków lokalnych w aplikacji mObywatel 2.0. możemy odpowiedzieć na potrzeby samorządów. To kolejny projekt, w którym z naszymi partnerami współtworzymy efektywny system rozliczania transakcji w sektorze publicznym – stwierdza Mirosław Czekaj, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.
Ministerstwo Cyfryzacji i Centralny Ośrodek Informatyki pracują już nad kolejnymi udogodnieniami w aplikacji.Niebawem system ePłatności pojawić ma się również na mObywatel.gov.pl, a w przyszłym roku nastąpi rozszerzenie opcji płatności o cyfrowe portfele Apple i Google .
– W dobie postępu technologicznego tego typu rozwiązania stają się kluczowe dla sprawnego funkcjonowania nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Współpraca Ministerstwa Cyfryzacji i Fundacji w zakresie wdrożenia ePłatności w ramach mObywatela odpowiada na wyzwania Cyfrowej Dekady 2030 w obszarze cyfryzacji usług publicznych. Polska ma potencjał, by stać się liderem w tym obszarze i wzorem dla innych europejskich krajów – komentuje Joanna Erdman.
Źródło: gov.pl