TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nieprawidłowości przy budowie internetu szerokopasmowego w woj. lubelskim

NIK oceniła budowę internetu szerokopasmowego w województwie lubelskim. Doszła do wniosku, że konkurs na rozdysponowanie ponad 1 mld zł przeprowadzony był nieprawidłowo. Nie wyegzekwowano też zobowiązań wobec realizatorów projektów. Pojawiły się również duże opóźnienia w inwestycjach.

Najwyższa Izba Kontroli sprawdzała umowy zawarte w drugiej połowie 2018 r., które dotyczyły wybudowania do 2022 r. sieci o długości ponad 14 tys. km. Miało to zapewnić dostęp do internetu szerokopasmowego ponad 200 tys. gospodarstw domowych i niemal 1200 szkołom w województwie lubelskim.

Wnioski z kontroli nie są optymistyczne. Ponad dwa i pół roku po rozpoczęciu inwestycji zrealizowane niecałe 4 proc. docelowej sieci. Na koniec maja 2021 r. podłączonych było zaledwie 37 proc. przewidywanych w projekcie placówek oświatowych.

Realizacją projektu zajmowały się wybrane przez  Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC) trzy niewielkie firmy. Jeden projekt powierzono Hrubieszowskiej Telewizji Kablowej, pozostałych 11 firmom Fibee I i Fibee IV. Te dwie firmy powstały już w trakcie trwania konkursu, nie realizowały wcześniej żadnych inwestycji i posiadały kapitał zakładowy na poziomie 5-6 tys. zł.

Mimo niespełnienia warunków – w tym potencjału ekonomicznego na realizację tak dużego projektu – przyznano im w sumie ponad 1 mld 84 mln zł bezzwrotnego wsparcia.

Jako firmy nieposiadające środków finansowych na zapewnienie wkładu własnego, powinny przedstawić bezwarunkową promesę kredytową z banku. Jednak obie nie  przedstawiły takiego dokumentu. Złożyły natomiast dokumenty zapewniające wkład własny przez powiązaną z nimi spółkę w Luksemburgu. Eksperci z CPPC uznali, ze jest to wystarczające, chociaż wcześniej taka informacja nie była firmom biorącym udział w konkursie przekazana.

Po zawarciu umów o dofinansowanie wypłacono Fibee I i Fibee IV najwyższe z możliwych zaliczki w wysokości 40 proc. dofinansowania z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Kwota opiewała na 264,6 mln zł, a po ponad dwóch latach spółki nie rozliczyły z tego 227 mln zł.

Nie udało się również w tym czasie skończyć kluczowych etapów budowy sieci. Jednak zamiast płacenia karnych odsetek, firmy podpisały z CPPC aneksy do umów.

Stwierdzone przez NIK nieprawidłowości w działalności Centrum Projektów Polska Cyfrowa wskazują na niewystarczający nadzór nad instytucją najpierw Ministra Cyfryzacji, a od października 2020 r. i likwidacji resortu – premiera.

NIK zauważył też problemy w wyznaczaniu przez Urząd Komunikacji Elektronicznej obszarów konkursowych obejmujących tzw. białe plamy.

Najważniejsze jest to, że pomimo przekazanych funduszy, podpisanych umów, do końca 2021 r. działania CPPC, UKE i spółek odpowiedzialnych za budowę sieci nie doprowadziły do zapewnienia mieszkańcom województwa lubelskiego dostępu do internetu szerokopasmowego.

Źródło: nik.gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...