TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Niepełnosprawność wzroku a dostępność cyfrowa

Dostępność cyfrowa dla osób z niepełnosprawnością wzroku to wyzwanie w przypadku internetu, który oparty jest na przekazie wizualnym. Jak zatem podejść do tego zagadnienia i co daje dostępność cyfrowa?

Dostępność cyfrowa jest poruszanym często tematem. Niezależnie od rodzaju niepełnosprawności wszystkie osoby powinny mieć możliwość takiego samego korzystania ze stron internetowych czy aplikacji. Jest wiele sposobów, dzięki którym osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą korzystać z mediów cyfrowych.

Z jakich udogodnień korzystają osoby z niepełnosprawnością wzroku?

Jednym z udogodnień pozwalających osobom z niepełnosprawnością wzroku korzystać z komputerów i urządzeń mobilnych jest czytnik ekranu. Jest to specjalny program, który przetwarza tekst pisany na tekst mówiony. Pozwala ona nawigować po takich elementach jak:
– nagłówki,
– listy,
– linki.

Innym udogodnieniem jest monitor brajlowski. Podłączony do komputera czy urządzenia mobilnego przetwarza tekst z ekranu na tekst w alfabecie Braille’a, który może być odczytywana za pomocą dotyku. Pozwala to na korzystanie osobom z niepełnosprawnością wzroku na czytanie treści stron, aplikacji czy dokumentów.

– Osoby niewidome nie korzystają z myszki czy z touchpada – poruszają się po stronie za pomocą skrótów klawiszowych – dodaje Elżbieta Michalková, główna specjalistka Departamentu Polityki Konsumenckiej UKE.

Istotne jest jednak, by strony www zgodne były z wytycznymi WCAG 2.1. Gwarantuje to poprawne działanie oprogramowania wspomagającego czy urządzeń umożliwiających dostępność cyfrową dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Oprócz osób, u których niepełnosprawność wzroku całkowicie uniemożliwia odbieranie treści przez ten zmysł, są też osoby, u których nie jest to całkiem niemożliwe, a jedynie utrudnione. Dla osób słabowidzących istotny jest odpowiedni kontrast tekstu ułatwiający czytanie. Pomaga w tym tworzenie alternatywnych wersji kolorystycznych serwisów. Są to tzw. wersje kontrastowe. Strony powinny być tworzone też tak, by możliwe było ich powiększanie bez utraty czytelności.

Daltonizm utrudnia nawigowanie po stronach, na których elementy służące do nawigacji wyróżniają się tylko barwą. Warto mieć to na uwadze przy ich projektowaniu.

Co utrudnia korzystanie z internetu osobom z niepełnosprawnością wzroku?

Najczęstszym problemem dla osób z niepełnosprawnością wzroku są nieopisane lub źle opisane przyciski i linki. Nie wiadomo wtedy, co wydarzy się po ich użyciu, co stawia przeszkody na sprawnych korzystaniu ze strony.

Innym problemem jest brak możliwości obsługi jakiegoś elementu za pomocą klawiatury czy gestu na ekranie smartfona czy sytuacja, w której przycisk widoczny jest na ekranie, ale nie jest widoczny dla czytnika ekranu.

Jeśli występuje brak struktury nagłówków konieczne jest czytanie całej treści. Uniemożliwia to korzystanie ze klawiaturowych i gestów. Znajdujące się w tekście grafiku powinny mieć teksty alternatywne opisujące, co się na nich znajduje. W przeciwnym wypadku dla osób z niepełnosprawnością wzroku te elementy są całkowicie niedostępne.

Źródło: uke.gov.pl


Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze