TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Niemcy wykluczają chińskie firmy z 5G

Ministerstwo spraw wewnętrznych Niemiec podjęło decyzję o ograniczeniu chińskich komponentów przy 5G. Portal niemieckiego programu informacyjnego „Tagesschau” ustalił, że na razie nie ma mowy o całkowitym zakazie. Jednak firmy Huawei czy ZTE będą miały problemy z udziałem w niemieckim 5G.

Ministerstwo spraw wewnętrznych Niemiec chcę znacząco ograniczyć stosowanie chińskich komponentów w budowie sieci 5G, jednak nie zamierza całkowicie ich zakazywać.

Federalnemu MSW zajęło kilka lat zajęcie się sprawą Huawei. Za rządów Angeli Merkel (CDU) Niemcy obawiały się wykluczenia chińskiego dostawcy z rozbudowy ważnej sieci 5G. Ustawa o bezpieczeństwie IT z 2021 r. stworzyła już teoretycznie taką możliwość. A teraz MSW najwyraźniej chce skorzystać z prawa, bez wchodzenia w konfrontację z Chinami – pisze o sprawie „Tagesschau”.

W przypadku chociażby masztów radiowych nadal możliwe będzie korzystanie z chińskich komponentów. Dotyczy to łącznie 25 proc. stacji znajdujących się w Niemczech. Ale nowe przepisy – jak zauważa „Tagesschau” – mogą oznaczać, że niektóre zainstalowane części będą musiały być wymienione.

Huawei i ZTE wykluczone z niemieckiego 5G

Zgodnie z planami MSW od początku 2026 roku nie będzie możliwości instalowania w sieci bazowej komponentów krytycznych produkcji Huawei i ZTE. W sieci dostępowej i transportowej zmniejszyć udział chińskich komponentów do 25 proc. należy w przeciągu trzech lat.

Analizy firmy doradczej Strand Consult wskazują, że obecnie za 59 proc. sieci 5G w Niemczech odpowiada Huawei. Zmiana będzie zatem znacząca. Zajmuje się nią nie tylko niemieckie MSW, ale również także Federalna Służba Wywiadowcza (BND) i Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV).

W przyszłości mają zostać zdefiniowane regiony na terenie Niemiec, w których technologia Huawei i ZTE nie będzie mogła być w żaden sposób instalowana. Będzie to region stołeczny oraz obszar wokół Bonn, gdzie zlokalizowane są m.in. ministerstwa, a także metropolie i regiony gospodarcze, takie jak Monachium czy Hamburg, oraz obiekty wojskowe – zauważa „Tagesschau”.

Źródło: biznes.interia.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...