TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Niemcy wykluczają chińskie firmy z 5G

Ministerstwo spraw wewnętrznych Niemiec podjęło decyzję o ograniczeniu chińskich komponentów przy 5G. Portal niemieckiego programu informacyjnego „Tagesschau” ustalił, że na razie nie ma mowy o całkowitym zakazie. Jednak firmy Huawei czy ZTE będą miały problemy z udziałem w niemieckim 5G.

Ministerstwo spraw wewnętrznych Niemiec chcę znacząco ograniczyć stosowanie chińskich komponentów w budowie sieci 5G, jednak nie zamierza całkowicie ich zakazywać.

Federalnemu MSW zajęło kilka lat zajęcie się sprawą Huawei. Za rządów Angeli Merkel (CDU) Niemcy obawiały się wykluczenia chińskiego dostawcy z rozbudowy ważnej sieci 5G. Ustawa o bezpieczeństwie IT z 2021 r. stworzyła już teoretycznie taką możliwość. A teraz MSW najwyraźniej chce skorzystać z prawa, bez wchodzenia w konfrontację z Chinami – pisze o sprawie „Tagesschau”.

W przypadku chociażby masztów radiowych nadal możliwe będzie korzystanie z chińskich komponentów. Dotyczy to łącznie 25 proc. stacji znajdujących się w Niemczech. Ale nowe przepisy – jak zauważa „Tagesschau” – mogą oznaczać, że niektóre zainstalowane części będą musiały być wymienione.

Huawei i ZTE wykluczone z niemieckiego 5G

Zgodnie z planami MSW od początku 2026 roku nie będzie możliwości instalowania w sieci bazowej komponentów krytycznych produkcji Huawei i ZTE. W sieci dostępowej i transportowej zmniejszyć udział chińskich komponentów do 25 proc. należy w przeciągu trzech lat.

Analizy firmy doradczej Strand Consult wskazują, że obecnie za 59 proc. sieci 5G w Niemczech odpowiada Huawei. Zmiana będzie zatem znacząca. Zajmuje się nią nie tylko niemieckie MSW, ale również także Federalna Służba Wywiadowcza (BND) i Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV).

W przyszłości mają zostać zdefiniowane regiony na terenie Niemiec, w których technologia Huawei i ZTE nie będzie mogła być w żaden sposób instalowana. Będzie to region stołeczny oraz obszar wokół Bonn, gdzie zlokalizowane są m.in. ministerstwa, a także metropolie i regiony gospodarcze, takie jak Monachium czy Hamburg, oraz obiekty wojskowe – zauważa „Tagesschau”.

Źródło: biznes.interia.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...