Dzień Bezpiecznego Internetu to okazja by przypomnieć o podstawowych zasadach poruszania się w sieci oraz podkreślić, że także MiŚOT-y robią dużo by nasza internetowa aktywność nie wiązała się z przykrymi niespodziankami.
Prowadzi pani warsztaty z zakresu cyberbezpieczeństwa. Jest dobrze czy dużo jest w tym zakresie do zrobienia?
Edukacja w zakresie bezpiecznego korzystania z zasobów Internetu wydaje się być kluczowa wśród coraz młodszych użytkowników sieci. Doświadczenie, które zdobyłam podczas prowadzenia warsztatów dla rożnych grup wiekowych pokazuje, że już najmłodsi biegle potrafią poruszać się po otoczeniu sieciowym korzystając z jego dobrodziejstwa i nie zdając sobie przy tym sprawy z zagrożeń które tam czyhają. Jednak nie tylko oni nie są świadomi tego, że w internecie wcale nie są anonimowi, a znajomości które tam
zawierają mogą nieść za sobą niebezpieczeństwo. Widać jednak, że z roku na rok ta świadomość rośnie i coraz więcej użytkowników, we wszystkich grupach wiekowych, zgłębia wiedzę w tym zakresie.
Pandemia i praca zdalna zwiększyły zagrożenia, bo częściej korzystamy z sieci – jak sobie z tym radzimy?
Tak jak umiemy, a to z kolei jest ściśle powiązane z wiedzą jaką posiadamy. Jednocześnie pułapki, które na nas czekają są coraz sprytniejsze, a cyberprzestepcy prześcigają się w wymyślaniu nowych, mniej lub bardziej groźnych, oszustw. Czyhają one na naszą nieuwagę na każdym kroku.
Proszę podać przykłady.
Przeglądając służbowe maile, logując się do bankowości internetowej czy relaksując się
przy przeglądaniu social mediów. Wszystkie działania w sieci wymagają od nas czujności, lecz nawet jej zachowanie nie gwarantuje że nie staniem się ofiarą. Ochronę zapewnia nam aktualne oprogramowanie antywirusowe oraz szyfrowane połączenie VPN w przypadku pracy zdalnej. Z pomocą przychodzą również rzetelne portale, które na bieżąco informują o coraz wymyślniejszych atakach na użytkowników sieci, np sekurak.pl czy niebezpiecznik.pl.
Regularnie przeglądamy je także szukając tematów dla ISPortalu. A z pani doświadczenia; jakie grupy są szczególnie podatne albo zagrożone atakami? seniorzy? dzieci?
Nie ma reguły, choć pozornie rzeczywiście te dwie grupy wydają się najbardziej narażone na zagrożenia. Pomysłowość cyberprzestępców sprawia jednak, że każdy z nas może kliknąć w złośliwy link pochodzący w adresu do złudzenia przypominającego znany i lubiany przez nas portal lub odnośnik zawarty w wiadomości podszywającej się pod firmę kurierską, dostawcę energii czy bank.
To chyba dobry moment na kilka porad. Na co powinniśmy zwracać uwagę jako użytkownicy Internetu?
Na pewno będzie to zachowanie szczególnej ostrożności przy wchodzeniu w proponowane nam linki, również w te udostępniane przez naszych “realnych” znajomych w rożnych portalach społecznościowych. Bycie czujnym to jednak nie wszystko, warto zadbać by nasze loginy i hasła były unikatowe, a oprogramowanie z którego korzystamy zawsze aktualne. Pamiętajmy również o wylogowywaniu się, a poufne dane wpisujmy tylko na stronach z certyfikatem SSL. Warto też nabrać nawyku, że do bankowości elektronicznej logujemy się wyłącznie wykorzystując weryfikację dwuetapową. Poza tym pliki i programy pobierajmy tylko ze znanych, zaufanych źródeł, chrońmy też hasło do domowej sieci wifi.
Jako lokalny operator ComNet Multimedia angażuje się też w akcje związane z cyberbezpieczeństem. W jaki sposób?
Prowadzimy cyklicznie warsztaty z bezpieczeństwa w internecie dla dzieci i młodzieży. Od wielu lat współuczestniczymy w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu czy Dnia Ochrony Danych Osobowych. W lokalnym otoczeniu kolportujemy materiały dla dzieci i rodziców oraz seniorów i początkujących użytkowników sieci informujące o tym jakie niebezpieczeństwa czają się w Internecie oraz gdzie szukać pomocy i dodatkowych informacji o zagrożeniach.